3 Aralık Dünya Engelliler Günü Etkinliği MTA Genel Müdürlüğü Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi Konferans Salonunda Gerçekleştirildi

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü, Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi Basın-Halkla İlişkiler ve Eğitim Birimi tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinliği, MTA Genel Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları, MTA personeli ile Mitat Enç Görme Engelliler Okulu öğretmen ve öğrencilerinin katılımıyla 4 Aralık Pazartesi günü müzemiz konferans salonunda gerçekleştirilmiştir. Görme engelli öğrencilerle daha önce yapılmış olan etkinlik fotoğrafları da bu kapsamda oluşturulan sergi, gelen davetlilerle Müze konferans salonu fuayesinde buluşturulmuştur.

Dünya Engelliler Günü, Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılından bu yana 3 Aralık'ta kutlanan uluslararası bir farkındalık günüdür.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan etkinlik açılış ve protokol konuşmaları ile devam etti. Böyle anlamlı bir günde, Mitat Enç Görme Engelliler okulu ile bir arada olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu belirten Sayın Genel Müdür Yardımcımız Veli Altundağ; “3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında düzenlenen bu tarz etkinliklerin, engelli kardeşlerimizin hayatlarını kolaylaştıracak adımların atılmasına vesile olmasını diliyorum.” dedi. “Engellilik; yalnızca engellileri ve engelli ailelerini değil, toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendiren, teşhisten iyileştirmeye, özel eğitimden rehabilitasyona, istihdamdan sosyal hizmetlere kadar ele alınması gereken toplumsal bir konudur.” İfadelerini kullandı.

Mitat Enç Görme Engelliler Okulu Özel Eğitim Öğretmeni Nuray Duman ise “Tüm dünyadaki engelli bireyleri daha iyi anlamak, farkındalık oluşturmak ve engelleri kaldırmak adına etkinlikler gerçekleştirilen bu önemli günde bir arada olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü, Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi Basın-Halkla İlişkiler ve Eğitim Birimi etkinliğin ilk bölümü, yapılan konuşmaların ardından MTA Genel Müdürlüğü Personelinden oluşan müzik dinletisi ile sonlandırılmıştır. Programın ikinci bölümü Müze içerisinde yer alan Görme Engelliler için özel hazırlanmış bölümde verilen eğitim ile devam etmiş, misafir öğretmen ve öğrencilerimize sunulan ikramlarla son bulmuştur.


İlgili Fotoğraflar:


 


Yayınlanma Tarihi: 15.12.2023
İlgili Birim: Tabiat Tarihi Müzesiİhale İlanlari (Tamamı)


İhale ilanı bulunamadı