Özbekistan Cumhuriyeti Jeoloji Bilimleri Üniversitesi Heyeti 15-16 Nisan 2024 tarihlerinde MTA Genel Müdürlüğü’nü ziyaret etti

Özbekistan Cumhuriyeti Madencilik Sanayisi ve Jeoloji Bakanlığı’na bağlı Jeoloji Bilimleri Üniversitesi Rektörü Sayın Maksud İSOKOV ile beraberindeki heyet 15-16 Nisan 2024 tarihlerinde Genel Müdürlüğümüze bir ziyaret gerçekleştirdi.

Özbekistan heyeti 76. Türkiye Jeoloji Kurultayı açılış törenine katıldı. Akabinde, Genel Müdürümüz Sayın Vedat YANIK Özbekistan heyetini Makamında kabul etti.

Söz konusu görüşmenin ardından Özbek heyeti ile Genel Müdürümüz, Genel Müdür Yardımcılarımız ve Daire Başkanlarımızın da hazır bulunduğu bir toplantı düzenlendi. Genel Müdürümüz Sayın Vedat YANIK, toplantının açılış konuşmasında Türkiye ile Özbekistan arasında yerbilimleri ve madencilik alanında yapılan çalışmalara değindi ve ziyaretin, kurumlarımız arasında var olan işbirliğini daha da geliştirmesine vesile olmasını dilediğini ifade etti. Toplantının devamında Özbekistan Jeoloji Bilimleri Üniversitesi Rektörü Sayın Maksud İSOKOV üniversitelerinin faaliyetlerine ilişkin bir sunum yaptı. MTA’nın bugüne kadar kendilerine verdiği destek için teşekkür ederek, gelecekte de MTA’nın bilgi ve tecrübesinden faydalanmak istediklerini dile getirdi. Sayın Genel Müdürümüz ortak çalışmaların iki ülkeye de katkı sağlayacağına olan inancını belirterek, MTA’nın kuruluşundan bu yana sahip olduğu bilgi birikimini Özbekistanlı kardeşlerimizle paylaşmaya hazır olduğunu belirtti.

Özbekistan heyeti için düzenlenen program kapsamında; Maden Analizleri ve Teknoloji Dairesi laboratuvarlarına ve Şehit Cuma DAĞ Tabiat Tarihi Müzesi’ne geziler düzenlendi. Ayrıca heyet, MTAIC Genel Müdürü Sayın Dr. Nail YILDIRIM’ı da ziyaret ederek Özbekistan’da yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi edindi.

Özbekistan ve MTA ekiplerinin ortak çalışmaları neticesinde son halini alan “MTA ile Özbekistan Jeoloji Bilimleri Üniversitesi Arasında Yerbilimleri Alanında Mutabakat Zaptı”, Genel Müdürümüz Sayın Vedat YANIK ve Jeoloji Bilimleri Üniversitesi Rektörü Sayın Maksud İSOKOV tarafından 16 Nisan 2024 tarihinde imzalandı.


İlgili Fotoğraflar:


 


Yayınlanma Tarihi: 03.05.2024
İlgili Birim: Genel Müdürlük