Havadan Jeofizik Araştırmalar

Proje Bilgileri

Projemiz kapsamında tüm Türkiye’nin havadan Manyetik ve Spektrometre verileri toplanacaktır. Yapılan çalışmalar ile ülke genelinde karadan ölçü almanın imkânsız ya da zor olduğu alanlardan da veri toplanarak Kurumumuz araştırma konularına yönelik potansiyel alanların gün ışığına çıkarılmasına katkı sağlanacaktır. Ayrıca;  Havadan ve Karadan yapılacak Manyetik ve Spektrometre Jeofizik etüt çalışmaları kıyaslandığında; Havadan yürütülecek çalışmalar süre olarak Karadan yürütülecek çalışmalardan yaklaşık 33 kat daha hızlı, maliyet anlamında ise yaklaşık 29 kat daha ucuzdur. Söz konusu Projemiz kapsamında hali hazırda ülke genelinde 920.000 km2 alan taraması tamamlanmıştır.

“Havadan Jeofizik Çalışmalar İle Yurtdışında İlk Defa Hizmet Verilmiştir”

Havadan jeofizik Araştırmalar kapsamında, ülkemiz genelinde yürütülmekte olan çalışmaların yanısıra Kurumumuz teknik danışmanlık ve operasyonel destek ile yurtdışı açılımları çerçevesinde çalışmalar yürütülmektedir. MTA Taşkent Company ve MTA Company Ltd. Sudan şirketleri ile kurumumuz arasında yapılan protokoller ile teknik danışmanlık hizmeti gerçekleştirilmiştir.

Özbekistan’da gerçekleştirilen teknik danışmanlık etüt çalışması Ülkemiz ve Kurumumuz tarihinde Yurtdışında tamamen yerli uzman personelimizce gerçekleştirilen ilk Havadan Jeofizik etüt olması açısından önem arz etmektedir.

Sudan’da gerçekleştirilen teknik danışmanlık etüt çalışması ise yine Ülkemiz ve Kurumumuz tarihinde Afrika’da tamamen yerli uzman personelimizce gerçekleştirilen ilk Havadan Jeofizik etüt olması açısından önem arz etmektedir

İletişim Bilgileri

  • Adres: Çukurambar Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No: 33/A 06800 Çankaya/ANKARA
  • Telefon: (0312) 201 10 00 Pbx
  • Faks      : (0312) 287 91 88
  • E-posta: mta@mta.gov.tr

              

Arama

Her Hakkı Saklıdır © MTA 2020
Anasayfa - Webmaster    Ziyaretçi Sayımız : 12.629.966

Bilimsel Dokümantasyon ve Tanıtma Dairesi