ORUÇ REİS Araştırma Gemimizi Ziyaret Ettik

Genel Müdürümüz Sayın Cengiz ERDEM beraberindeki heyet ile ORUÇ REİS araştırma gemimizi 23 - 24 Şubat 2020 tarihlerinde ziyaret etti ve yapılan çalışmalar hakkında yerinde bilgi aldı.

Ülkemizin Milli Enerji ve Maden Politikaları kapsamında Doğu Akdeniz’de çalışmalarını sürdüren ve planlı liman programı kapsamında Antalya limanında bulunan ORUÇ REİS araştırma gemimizi ziyareti sırasında bölgede yürütülen operasyonlar ve gemi hakkında ilgililerden brifingler alan Genel Müdürümüz gemide çalışan gemici ve araştırmacı personeller ile ayrı ayrı görüşerek görüş ve önerilerini dinledi.

MTA Genel Müdürlüğü adına Ülkemizin açık denizlerde doğal kaynakların araştırılması konusundaki etkinliğinin artırılması amacıyla yerli imkânlarla inşa edilen ve uzunluğu 87, genişliği 23 m. olan ORUÇ REİS araştırma gemimiz, üzerindeki 2 ve 3 boyutlu sismik (jeofizik) ekipmanın yanı sıra diğer sismik araştırma gemilerinden farklı olarak 1.500 m. su derinliğine kadar deniz tabanında ayrıntılı incelemeler yapmak amacıyla 1 adet uzaktan kumandalı su altı aracına (ROV), deniz tabanı haritalama (batimetrik ölçüm) sistemine, yüksek ayırımlı sığ sismik cihazına, deniz tabanından 18 metre uzunluğa kadar numune alabilen gravite-piston karotiyerine, deniz suyunun fiziksel ve kimyasal özelliklerinin belirlenmesine yönelik çeşitli oşinografik ölçüm cihazlarına sahip bulunmaktadır.

ORUÇ REİS araştırma gemimiz, bu özellikleriyle; Ülkemizin deniz yetki alanları başta olmak üzere tüm denizlerde etkin olarak petrol ve doğal gaz, maden potansiyeli araştırmalarının yanı sıra kara alanlarının deniz altındaki devamlılıklarının ortaya çıkarılması, kıta sahanlığı gibi jeopolitik öneme haiz bilimsel araştırmalar, deprem, tsunami araştırmaları, liman, platform vb. deniz yapıları ile deniz altı kablo ve boru hatları yer seçimi, periyodik kontrolleri, deniz kirliliği ve iklim değişikliği araştırmalarına yönelik çeşitli faaliyetler icra edebilmektedir.

 


İlgili Fotoğraflar:


 

Yayınlanma Tarihi: 26.02.2020
İlgili Birim: Genel MüdürlükEtkinlikler (Tamamı)


Etkinlik bulunamadı

İhale İlanlari (Tamamı)


İhale ilanı bulunamadı

 

İletişim Bilgileri

  • Adres: Üniversiteler Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No:139 06800 Çankaya/ANKARA
  • Telefon: (0312) 201 10 00 Pbx
  • Faks      : (0312) 287 91 88
  • E-posta: mta@mta.gov.tr

              

Arama

Her Hakkı Saklıdır © MTA 2018
Anasayfa - Webmaster    Ziyaretçi Sayımız : 11.383.371

Bilimsel Dokümantasyon ve Tanıtma Dairesi