Sudan Maliye ve Ekonomi Planlama Bakanı, Petrol ve Doğalgaz Bakanı, Merkez Bankası Başkanı ve Beraberlerindeki Heyet Genel Müdürlüğümüzü Ziyaret Etti.

Sudan Maliye ve Ekonomi Planlama Bakanı, Petrol ve Doğalgaz Bakanı, Merkez Bankası Başkanı ve beraberlerindeki heyet, Sudan’ın Ankara Büyükelçisi ile birlikte, 01.06.2018 tarihinde Genel Müdürlüğümüze bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir.

Anılan ziyaret kapsamında, Genel Müdürlüğümüzde bir toplantı düzenlenmiştir. Söz konusu toplantıda Genel Müdürümüz Sayın Cengiz ERDEM, heyetin kurumumuza yapmış olduğu ziyareti memnuniyetle karşıladıklarını belirtip, Genel Müdürlüğümüzün faaliyetleri hakkında bilgilendirme yapıp, Sudan özelinde Kurumumuz yurtdışı faaliyetleri hakkında genel bir değerlendirmeden sonra, MTA ile Sudan Jeoloji Araştırma Kurumu (GRAS) arasındaki işbirliğine detaylı olarak değinmişlerdir.

Daha sonrasında söz alan Sudan Maliye ve Ekonomi Planlama Bakanı, Sudan’ın maden kaynakları açısından zenginliğinden bahsederek, teknik yetersizliklerden dolayı bu kaynaklardan yeterince faydalanamadıklarını, eğitime ihtiyaç duyduklarını, iki ülkenin Cumhurbaşkanlarının önünde atılan imzalarla başlayan işbirliğinin çok daha ilerlemesini istediklerini belirtmişlerdir

Ardından söz alan Sudan Petrol ve Doğal Gaz Bakanı da benzer dileklerde bulunmuşlardır. Sonrasında konuşan Sudan Merkez Bankası Başkanı ise Sudan’daki bankacılık sisteminin ülkemizle entegrasyon sürecinin başladığını ifade etmişlerdir. Sudan’ın Ankara Büyükelçisi ise atılan somut adımların her iki ülke için de umut verici olduğunu belirterek, bu işbirliğinin devamı için desteğe hazır olduklarını ifade etmişlerdir.

Toplantı tarafların iyi niyet temennileriyle sona ermiştir.

İletişim Bilgileri

  • Adres: Çukurambar Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No: 33/A 06530 Çankaya/ANKARA
  • Telefon: (0312) 201 10 00 Pbx
  • Faks      : (0312) 287 91 88
  • E-posta: mta@mta.gov.tr

              

Her Hakkı Saklıdır © MTA 2021
Bilimsel Dokümantasyon ve Tanıtma Dairesi