Moritanya Petrol, Enerji ve Madenler Bakanı ve Heyeti Genel Müdürlüğümüzü Ziyaret Etti.

Moritanya Petrol, Enerji ve Madenler Bakanı Sayın Mohamed Abdel VETAH ve beraberindeki heyet, 24.04.2018 tarihinde Genel Müdürlüğümüze bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir. Ziyaretleri sırasında, kendilerine Bakanlığımız Dış ilişkiler Genel Müdürü Sayın Safa USLU ve ilgili uzmanlar eşlik etmişlerdir.

Bahsedilen ziyaret kapsamında, Genel Müdürlüğümüzde bir toplantı düzenlenmiş olup, söz konusu toplantıda Genel Müdürümüz Sayın Cengiz ERDEM bir açılış konuşması yaparak, heyetin kurumumuza yapmış olduğu ziyareti memnuniyetle karşıladıklarını belirtip, Genel Müdürlüğümüzün faaliyetleri hakkında kendilerine bilgiler sunmuşlardır. Daha sonrasında ise, Moritanya’nın Jeoloji Araştırma Kurumu ile ilişkilerimizin 2013 yılında yerbilimleri alanında imzalanan Mutabakat Zaptı ile başladığını, kurumumuzun yurtdışı faaliyetleri kapsamında Moritanya’nın da Afrika’da öncelikli ülkelerimiz arasında olduğunu, muadil kurumla ileride ortak maden arama faaliyetleri gerçekleştirebileceğimizi ifade etmişlerdir.

Moritanya Petrol, Enerji ve Madenler Bakanı da kurumumuzu ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek, ülkesinde demir, altın, jips gibi madenlerin üretiminin yapıldığını, diğer madenler açısından da ülkelerinin potansiyelinin yüksek olduğunu, Bakanlıklarımız arasında imzalanan Mutabakat Zaptına istinaden, işbirliğini geliştirmek amacıyla bu ziyareti gerçekleştirdiklerini dile getirmişlerdir. Devamında ise, MTA’nın yurtdışı faaliyetleri kapsamında Moritanya’da, Moritanya’nın muadil kurumuyla maden aramaları konusunda ortak faaliyetler gerçekleştirilmesini kendilerinin de arzuladıklarını belirtmişlerdir.

Toplantı sonunda, Genel Müdürlüğümüzün tanıtım filmi izlenerek, heyetle birlikte önce Uzaktan Algılama Merkezi, daha sonra Jeofizik Dairesi ziyaret edilmiştir. İlgili Daire Başkanları tarafından kendilerine yapılan çalışmalar hakkında sunumlar yapılarak, bilgi verilmiştir.

 

İletişim Bilgileri

  • Adres: Çukurambar Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No: 33/A 06530 Çankaya/ANKARA
  • Telefon: (0312) 201 10 00 Pbx
  • Faks      : (0312) 287 91 88
  • E-posta: mta@mta.gov.tr

              

Her Hakkı Saklıdır © MTA 2021
Bilimsel Dokümantasyon ve Tanıtma Dairesi