Madencilik Çalışma Grubu, Nahçıvan’da 28-29 Eylül 2023 Tarihlerinde Düzenlenen Türkiye-Azerbaycan III. Enerji Forumu Sırasında Toplantı Gerçekleştirdi

Türkiye-Azerbaycan III. Enerji Forumu 28-29 Eylül 2023 tarihlerinde Nahçıvan’da düzenlendi. Foruma Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Alparslan BAYRAKTAR, Azerbaycan Cumhuriyeti Enerji Bakanı Perviz ŞAHBAZOV ile birlikte kamu ve özel sektörün üst düzey yöneticileri katıldılar.

Sayın Bakanımız ile birlikte programa iştirak eden Genel Müdürümüz Sayın Vedat YANIK forum sırasında üst düzey görüşmelerde bulundu.

Forum kapsamında, bu yıl oluşturulan Madencilik Çalışma Grubu, Genel Müdür Yardımcımız Sayın Haşim AĞRILI ve Azerbaycan Maden Kaynakları Kullanımı Devlet Ajansı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Elçin MECİDOV eş başkanlığında toplandı. Yapılan toplantı sırasında MTA Genel Müdürlüğü, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve MTA Uluslararası Anonim Şirketi temsilcileri, iki ülke arasında gerçekleştirilebilecek işbirliği konularıyla ilgili görüşlerini bildirdiler. Azerbaycan tarafının da dile getirdiği işbirliği önerileri doğrultusunda toplantı sonuç bildirgesi hazırlandı. Genel Müdür Yardımcımız Sayın Haşim AĞRILI diğer çalışma gruplarının eş başkanlarıyla birlikte, çalışma grubu toplantılarında alınan kararlara ilişkin özet bilgileri Sayın Bakanlara sundu.

Forum kapsamında ayrıca “Nahçıvan-Yeşil Enerji Bölgesi” Uluslararası Konferansı yapıldı. Konferansın “Yeşil Enerji Bölgesi Olarak Nahçıvan: Potansiyel Fırsatlar ve Projeler” başlığı altında gerçekleştirilen oturumuna MTA Genel Müdürlüğü Enerji Hammadde Etüt ve Arama Dairesi Başkanı Sayın Ejder YAPICI konuşmacı olarak katılarak Genel Müdürlüğümüzün jeotermal enerji çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

Birincisi 21-22 Aralık 2021 tarihlerinde Bakü’de, ikincisi 5-6 Ekim 2022 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilen Türkiye-Azerbaycan Enerji Forumu ile Hükümetler Arası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) çerçevesinde stratejik enerji işbirliğinin daha da güçlendirilmesi hedeflenmektedir.


Genel Müdürümüzün Nahçıvan Başkonsolosu Asip KAYA ziyareti 


T.C.Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Genel Müdürlüğümüz Heyeti


 


 


Azerbaycan-Türkiye Madencilik Grubu
 


Nahçıvan Duzdağı Tuz MağarasıYayınlanma Tarihi: 06.10.2023
İlgili Birim: Genel Müdürlük