TÜRKİYE VE JAPONYA’NIN AKTİF VOLKANLARI VE RİSK YÖNETİMİ KONFERANSI TÜRK JAPON VAKFI, JAPONYA ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ AJANSI VE MTA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞBİRLİĞİNDE 27.07.2022 TARİHİNDE DÜZENLENDİ

Türkiye ve Japonya’nın Aktif Volkanları ve Risk Yönetimi Konferansı, MTA Genel Müdürlüğü, Türk Japon Vakfı ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı işbirliğiyle 27 Temmuz 2022 tarihinde Ankara’da Türk Japon Vakfı’nın ev sahipliğinde düzenlendi.

Söz konusu konferansa MTA Genel Müdürü Sayın Vedat YANIK, Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) Türkiye Ofisi Başkanı Sayın Yuko TANAKA, Türk Japon Vakfı Başkanı Prof. Dr. Nejat Bora SAYAN, MTA Genel Müdür Yardımcıları Sayın Abdulkerim AYDINDAĞ ve Sayın Haşim AĞRILI, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin ALAN, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı ALMA, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Jeolojik Miras ve Jeopark İzleme Grubu Başkanı Prof. Dr. Nizamettin KAZANCI, MTA Genel Müdürlüğü Jeoloji Etütleri Dairesi Başkanı Dr. M. Bahadır ŞAHİN, MTA Bilimsel Dokümantasyon ve Tanıtma Dairesi Başkanı Dr. Banu Ebru BİNAL, Çevre Araştırmaları Dairesi Başkanı Sayın Ayten CESUR, Redaksiyon Kurulu Başkanı Sayın Doç. Dr. Şule GÜRBOĞA ve organizatör kuruluşların temsilcilerinin yanı sıra akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Türk Japon Vakfı, Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı ile MTA Genel Müdürlüğü tarafından ortaklaşa organize edilen konferans, MTA Genel Müdürü Sayın Vedat YANIK, JICA Türkiye Ofisi Başkanı Sayın Yuko TANAKA ve Türk Japon Vakfı Başkanı Prof. Dr. Nejat Bora SAYAN’ın açılış konuşmalarıyla başladı.

Öğrencilerin ve uzmanların da yoğun ilgisini gören etkinlikte ilk olarak JICA Türkiye Ofisi Başkan Yardımcısı Yuichiro TAKADA “Japonya’daki Aktif Volkanlar ve Risk Yönetimi” konulu sunumu, daha sonra MTA Genel Müdürlüğü Jeoloji Etütleri Dairesi Jeoloji Yüksek Mühendisi Gökhan ATICI “Türkiye’nin Aktif Volkanları” konulu sunumu gerçekleştirdiler.

Konferans alanında MTA Genel Müdürlüğü tarafından, Anadolu’daki volkanlara ilişkin bilgileri içeren poster sergisi ile Anadolu’nun farklı bölgelerinden ve dünya genelinden derlenen kayaçlardan oluşan kayaç sergisi ve video gösterimi yapıldı. Söz konusu eğitsel faaliyetler katılımcıların büyük ilgisini çekti. Ayrıca MTA Tanıtım Standı ile MTA Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan eserler tanıtıldı.

Basın mensupları tarafından da izlenen etkinlik, konferans sonrası verilen öğle yemeği resepsiyonu ile sona erdi.


İlgili Fotoğraflar:


 


Yayınlanma Tarihi: 01.08.2022
İlgili Birim: genel müdürlük