MTA Genel Müdürlüğü Cezayir Kurumları ile 20 Temmuz 2022 Tarihinde Yerbilimleri ve Madencilik Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zabıtları İmzaladı

Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin Maden Faaliyetleri Ulusal Ajansı Başkanı Sayın Ismail EL DJOUZI ve Jeolojik Hizmet Ajansı Başkanı Sayın Karima TAFER, Enerji ve Madenler Bakanlığı/Madenler Genel Müdürlüğü-Jeolojik Altyapı Müdür Yardımcısı Sayın Atika OUADAH, Cezayir’in Ankara Büyükelçiliği temsilcisi ile birlikte Genel Müdürlüğümüze 20-22 Temmuz 2022 tarihlerinde bir ziyaret gerçekleştirdiler. Ziyaret sırasında heyete MTAIC Genel Müdürü Sayın Murat Halit DURCEYLAN ile MTAIC Temsilcileri ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız temsilcisi de eşlik etti.

Genel Müdürümüz Sayın Vedat YANIK Cezayir heyetini Makamında kabul etti. Görüşme sırasında Sayın Genel Müdürümüz yerbilimleri ve madencilik alanında yapacağımız çalışmaların iki ülkeye de katkı sağlayacağına olan inancını belirterek, Cezayir kurumlarıyla ortak projeler gerçekleştirmeye hazır olduğumuzu dile getirdi.

Söz konusu görüşmenin ardından düzenlenen teknik toplantıda Sayın Genel Müdürümüz, MTA ile ilgili kısa bir bilgilendirme yaparak, kurumlarımız arasında hazırlanan ve müzakere süreci tamamlanan mutabakat zabıtlarının imzalanacak olmasından duyduğu memnuniyeti ve bu belgelerin ortak projeler gerçekleştirilmesine vesile olmasını dilediğini ifade etti. Ardından Cezayirli yetkililer yaptıkları konuşmalarda işbirliğine hazır olduklarını, MTA’nın 87 yıllık bilgi birikiminden faydalanmak istediklerini belirttiler.

Teknik toplantı sırasında kurumlarımız arasında yerbilimleri ve madencilik alanında işbirliğine ilişkin iki ayrı Mutabakat Zaptı imzalandı.

Toplantının devamında Cezayir Enerji ve Madenler Bakanlığı/Madenler Genel Müdürlüğü-Jeolojik Altyapı Müdür Yardımcısı Sayın Atika OUADAH, kurumlarının tanıtımına ve ülkelerinin maden potansiyeline ilişkin sunum yaptı. Ardından MTA tanıtım filmi izlendi.

Programın devamında Cezayir heyeti için, MTA’nın Uzaktan Algılama ve Coğrafik Bilgi Sistemleri Merkezi’ne, Havadan Jeofizik Veri İşlem Laboratuvarına, Maden Analizleri ve Teknoloji Dairesi Başkanlığı analiz-test laboratuvarlarına, Türkiye Yer Bilimleri Veri ve Karot Bilgi Bankası’na (TÜVEK) ile Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi’ne geziler düzenlendi. Program kapsamında ayrıca MTA Uluslararası Madencilik A.Ş. (MTAIC) ziyaret edildi. Burada heyete şirketin yurtdışı faaliyetleri hakkında bilgi verildi.


İlgili Fotoğraflar:


 


Yayınlanma Tarihi: 28.07.2022
İlgili Birim: Genel Müdürlük