ÖZBEKİSTAN CUMHURİYETİ MADEN KAYNAKLARI ENSTİTÜSÜ HEYETİ 23-27 MAYIS 2022 TARİHLERİNDE MTA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NÜ ZİYARET ETTİ

Özbekistan Cumhuriyeti Jeoloji ve Maden Kaynakları Devlet Komitesi’ne bağlı Jeoloji Bilimleri Üniversitesi Maden Kaynakları Enstitüsü Rektör Danışmanı Sayın Alisher SAMANDAROV ile beraberindeki heyet, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Özbekistan Cumhuriyeti Yenilikçi Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen ve kurumlarımız arasında ortaklaşa yürütülen “Özbekistan ve Türkiye'nin Ofiyolitlerle İlişkili Maden Yataklarında Mantonun Etkisi” başlıklı uluslararası proje kapsamında 23-27 Mayıs 2022 tarihlerinde MTA Genel Müdürlüğü’ne teknik bir ziyaret gerçekleştirdi.

Söz konusu ziyaret sırasında Özbekistan heyetini Genel Müdürümüz Sayın Vedat YANIK Makamında kabul etti. Görüşme esnasında Sayın Genel Müdürümüz, Özbekistan’a yerbilimleri alanında kurumsal gelişimlerine yönelik desteği gerçekleştirecek yeni ortak projeler vasıtasıyla sunmaya hazır olduğumuzu ifade etti.

Söz konusu görüşmenin ardından Maden Etüt ve Arama Dairesi Başkanı Serkan ÖZKÜMÜŞ’ün başkanlığında düzenlenen proje toplantısında, proje çalışmaları ile ilgili sürece ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu. Ayrıca, iki ülke arasında enerji ve madencilik alanında gerçekleştirilebilecek yeni projeler hakkında da fikir alışverişinde bulunuldu.

Ziyaret programı kapsamında Özbekistan heyeti için, Türkiye Yer Bilimleri Veri ve Karot Bilgi Bankası’na (TÜVEK), Maden Analizleri ve Teknoloji Dairesi analiz-test laboratuvarlarına ve Şehit Cuma DAĞ Tabiat Tarihi Müzesi’ne geziler düzenlendi. Ardından, Kastamonu kampımıza arazi gezisi gerçekleştirildi. Ayrıca, heyetle birlikte Ankara Üniversitesi Yer Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (YEBİM) ve ARGETEST laboratuvarı da ziyaret edildi.

Başarıyla tamamlanan ziyaret programı karşılıklı iyi niyet temennileri ile son buldu.


İlgili Fotoğraflar:


 


Yayınlanma Tarihi: 03.06.2022
İlgili Birim: genel müdürlük