ÖZBEKİSTAN CUMHURİYETİ REGIONALGEOLOGIYA HEYETİ 23-27 MAYIS 2022 TARİHLERİNDE MTA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NÜ ZİYARET ETTİ

Özbekistan Cumhuriyeti Jeoloji ve Maden Kaynakları Devlet Komitesi’ne bağlı Regionalgeologiya Devlet Üniter Şirketi Genel Müdürü Alokhon VARISOV ve beraberindeki heyet 23-27 Mayıs 2022 tarihlerinde MTA Genel Müdürlüğü’ne teknik bir ziyaret gerçekleştirdi.

Genel Müdürümüz Sayın Vedat YANIK Özbekistan heyetini Makamında kabul etti. Görüşme sırasında Sayın Genel Müdürümüz kardeşlik hukukuna dayalı olarak yapacağımız çalışmaların iki ülkeye de katkı sağlayacağına olan inancını belirterek, MTA’nın kuruluşundan bu yana sahip olduğu 87 yıllık bilgi birikimini Özbekistanlı kardeşlerimizle paylaşmaya hazır olduğumuzu dile getirdi.

Söz konusu görüşmenin ardından düzenlenen teknik toplantının başkanlığını yürüten Genel Müdür Yardımcımız Sayın Haşim AĞRILI, açılış konuşmasında, kurumlarımız arasında hazırlanan ve müzakere süreci tamamlanan Mutabakat Zaptı’nın imzalanmasının, var olan işbirliğini daha da geliştirmesine vesile olmasını dilediğini ifade etti. Toplantının devamında ilgili Daire Başkanları ve Özbekistan heyeti, gerçekleştirilebilecek ortak çalışmalara ilişkin fikir alışverişinde bulundular. Öncelikli işbirliği konusu, karşılıklı eğitim ve deneyim paylaşımı olarak belirlendi.

Programın devamında Özbekistan heyeti için, MTA’nın Uzaktan Algılama ve Coğrafik Bilgi Sistemleri Merkezine, Havadan Jeofizik Veri İşlem Laboratuvarına, Maden Analizleri ve Teknoloji Dairesi Başkanlığı analiz-test laboratuvarlarına, Türkiye Yer Bilimleri Veri ve Karot Bilgi Bankasına (TÜVEK), Çevre Araştırmaları Dairesi Başkanlığı Faaliyet Alanlarına, Fizibilite Etütleri Dairesi Başkanlığı’na ziyaretler düzenlendi. Ayrıca, program kapsamında Türkiye Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) da ziyaret edildi.

Teknik toplantı neticesinde son halini alan “MTA ile Regionalgeolgiya Arasında Yer Bilimleri Alanında Mutabakat Zaptı”, Genel Müdür Yardımcılarımız ve ilgili Daire Başkanları huzurunda, Genel Müdürümüz Sayın Vedat YANIK ve Regionalgeologiya Devlet Üniter Şirketi Genel Müdürü Alokhon VARISOV tarafından 27.05.2022 tarihinde imzalandı.


İlgili Fotoğraflar:


 


Yayınlanma Tarihi: 31.05.2022
İlgili Birim: Genel Müdürlükİhale İlanlari (Tamamı)


İhale ilanı bulunamadı