Azerbaycan Heyeti 10-11 Mayıs 2022 Tarihlerinde MTA Genel Müdürlüğü’ne Teknik Ziyaret Gerçekleştirdi.

Azerbaycan Cumhuriyeti Ekoloji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Maden Kaynaklarının Kullanımı Devlet Ajansı ve AzerGold Anonim Şirketi yetkilileri 10-11 Mayıs 2022 tarihlerinde MTA Genel Müdürlüğü’ne teknik bir ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyaret kapsamında düzenlenen toplantıya Genel Müdürlüğümüz ve MTA Uluslararası Madencilik Anonim Şirketi (MTAIC) yetkilileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Genel Müdürümüz Sayın Vedat YANIK, ülkelerimiz arasında var olan kültürel, ticari ve askeri alanlardaki işbirliğini kurumlarımızla yapacağımız çalışmalarla yer bilimleri ve madencilik alanlarında da geliştirmek istediğimizi ifade etti. Genel Müdürümüz konuşmasının devamında, kardeşlik hukukuna dayalı olarak yapacağımız bu çalışmaların iki ülkeye de katkı sağlayacağına olan inancını belirterek, MTA’nın kuruluşundan bu yana sahip olduğu 87 yıllık bilgi birikimini Azerbaycanlı kardeşlerimizle paylaşmaya hazır olduğumuzu dile getirdi.

Öte yandan Azerbaycan Cumhuriyeti Maden Kaynaklarının Kullanımı Devlet Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Samir KURBANOV, ekonominin temelini oluşturan madencilik alanında işbirliğinin ülkelerimize büyük katkı sağlayacağına, MTA’nın bilgi birikimi ve deneyiminin Azerbaycan için güzel olanaklar yaratacağına inandığını bildirdi.

AzerGold A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Zakir İBRAHİMOV ise, Azerbaycan’da petrol ve doğalgaz dışında son yıllarda madenciliğe olan ilginin arttığına dikkat çekerek, merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in “İki devlet bir millet” sözlerini rehber edinen ülkelerimiz arasında zirve seviyesindeki ilişkilerin kurumlarımız arasında da gelişmesi temennisinde bulundu.

Teknik toplantı MTA ve AzerGold tanıtım filmlerinin izlenmesiyle devam etti. Ardından, Bakü’de 22 Aralık 2021 tarihinde düzenlenen Azerbaycan-Türkiye Birinci Enerji Forumu sırasında kurumlarımız arasında imzalanmış Mutabakat Zaptı’na dayanarak hazırlanmış olan yer bilimleri ile madencilik alanında işbirliğine yönelik Protokol Taslağına ilişkin görüşmeler gerçekleştirildi.

Programın devamında Azerbaycan heyeti için, MTA’nın Uzaktan Algılama ve Coğrafik Bilgi Sistemleri Merkezi, Havadan Jeofizik Veri İşlem Laboratuvarı ve analiz-test laboratuvarlarına gezi düzenlendi.


İlgili Fotoğraflar:


 


Yayınlanma Tarihi: 12.05.2022
İlgili Birim: Genel Müdürlük