MTA Genel Müdürü Sayın Doç. Dr. Yasin ERDOĞAN 21-22 Aralık 2021 Tarihlerinde Bakü’de Gerçekleştirilen Azerbaycan-Türkiye Birinci Enerji Forumu’na Katıldı.

Azerbaycan–Türkiye Birinci Enerji Forumu 21-22 Aralık 2021 tarihlerinde Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleştirildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih DÖNMEZ ile Azerbaycan Enerji Bakanı Sayın Perviz ŞAHBAZOV’un eş başkanlığında düzenlenen foruma, Genel Müdürümüz Sayın Doç Dr. Yasin ERDOĞAN ile birlikte iki ülkenin enerji sektöründeki yetkilileri katılmışlardır.

Bahse konu forum sırasında gerçekleştirilen görüşmelerde, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki sıcak ilişkilerden duyulan memnuniyet ifade edilmiş ve iki ülkenin bölgesel ve uluslararası işbirliği örgütleri kapsamında oynadıkları rolün önemi karşılıklı olarak vurgulanmış, heyetler arasında ikili görüşmeler gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca, forum programı kapsamında Genel Müdürlüğümüz faaliyetlerini özetleyen bir sunum Azerbaycan muadil kurum yetkililerine yapılmış ve kurum tanıtım faaliyetlerimize yönelik olarak forum alanında Genel Müdürlüğümüzce bir stant kurulmuştur.

Forum bitiminde Türkiye ile Azerbaycan arasında enerji ve madencilik alanlarında Bakanlığımızın imzaladığı anlaşmalar dışında, Genel Müdürlüğümüz ile Azerbaycan tarafının muadil kurumları arasında aşağıda yer alan Mutabakat Zabıtları da imzalanmıştır.

  • Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü ve MTA Uluslararası Madencilik Anonim Şirketi İle Azerbaycan Cumhuriyeti Ekoloji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden Kaynakları Kullanımı Devlet Ajansı ve “Azergold” Halka Kapalı Anonim Şirketi Arasında Yer Bilimleri ve Madencilik Alanında İşbirliği Yapılmasına İlişkin Mutabakat Zaptı.
  • Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü ile Azerbaycan Cumhuriyeti Ekoloji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Milli Jeoloji Değerlendirme Hizmeti Arasında Yerbilimleri Alanında İşbirliği Yapılmasına İlişkin Mutabakat Zaptı.

İmzalanan Mutabakat Zabıtları ile Azerbaycan kurumları ile Genel Müdürlüğümüz arasında var olan işbirliğinin daha da geliştirilmesi yönünde olumlu adımlar atılmıştır. 


İlgili Fotoğraflar:


 


Yayınlanma Tarihi: 23.12.2021
İlgili Birim: genel müdürlük