MTA Genel Müdürü Doç. Dr. Yasin ERDOĞAN 9-10 Kasım 2021 tarihlerinde Cezayir’de gerçekleştirilen Türkiye-Cezayir 11. Dönem Karma Ekonomik Komisyonu Toplantısı (KEK)’na katıldı.

Türkiye-Cezayir 11. Dönem Karma Ekonomik Komisyonu Toplantısı Sayın Bakanımızın Eşbaşkanlığında 9-10 Kasım 2021 tarihlerinde Cezayir’de gerçekleşmiştir. 

Söz konusu toplantıya Bakanlığımız, BOTAŞ ve TPAO temsilcilerinin yanı sıra MTA Genel Müdürü Sayın Doç. Dr. Yasin ERDOĞAN ve Fizibilite Etütleri Daire Başkanı Hamdi KIRBAŞ katılım sağlamıştır.

Anılan toplantı kapsamında; 9 Kasım 2021 tarihinde teknik heyet görüşmeleri, 10 Kasım 2021 tarihinde ise Bakanlar arası ikili görüşmeler gerçekleştirilmiş olup, görüşmeler sonucunda KEK Protokol Metni ve ilgili diğer anlaşmalar imzalanmıştır. 

Bahse konu görüşmelerde, Türkiye ile Cezayir arasındaki iyi düzeyde seyreden ilişkilerden duyulan memnuniyet ifade edilmiş ve iki ülkenin bölgesel ve uluslararası işbirliği örgütleri kapsamında oynadıkları rolün önemi karşılıklı olarak vurgulanmıştır.

Heyetler arasındaki görüşmeler, iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerini ve mevcut ticari, ekonomik ve kültürel ilişkileri daha da geliştirmek arzusunu yansıtan samimi bir ortam içerisinde gerçekleşmiştir.

Madencilik alanında, MTA Genel Müdürü Sayın Doç. Dr. Yasin ERDOĞAN Cezayir tarafı ile ortaklık fırsatları perspektifi ile jeoloji ve madencilik alanında bilgi ve deneyim paylaşımına hazır olduklarını ifade etmiştir. Teknik görüşmeler sırasında ise maden kaynaklarının aranmasına yönelik işbirliği olanaklarının araştırılmasından memnuniyet duyulacağı belirtilmiştir.

Toplantı akabinde, Sayın Bakanımız onuruna Cezayir tarafınca Oran ve Relizane şehirlerine düzenlenecek ziyaret programlarına Genel Müdürümüz Sayın Doç. Dr. Yasin ERDOĞAN'da katılım sağlamıştır. 


İlgili Fotoğraflar:


 


Yayınlanma Tarihi: 12.11.2021
İlgili Birim: genel müdürlük