KAYA VE ZEMİN MEKANİĞİ LABORATUVARI

Kaya ve zemin mekaniği laboratuvarında, Kurumumuz tarafından yürütülen maden, enerji hammadde arama ve araştırmaları sürecinde yer alan fizibilite etütleri projelerinde yapılan jeoteknik amaçlı sondajlardan alınan örselenmiş/örselenmemiş numuneler üzerinde gerekli jeomekanik parametreleri belirlemek amacıyla kaya ve zemin mekaniği testleri yapılmaktadır.

Kaya ve zemin mekaniği laboratuvarı, kamu kurum ve kuruluşlardan, özel sektörden gelen taleplere ücreti karşılığı sözleşmeler yapılarak yürütülen projelerde; şev stabilitesi, yer altı işletmelerinde tahkimat tasarımında ihtiyaç duyulan jeomekanik parametreler ve organize sanayi bölgelerinin zemin etütleri vb. çalışmalarda alınan numuneler üzerinde amaca yönelik testler gerçekleştirmektedir.

Bu kapsamda, kaya numuneler üzerinde; tek eksenli basınç dayanım testleri, statik deformasyon parametrelerinin tayini, kaya üç eksenli basınç testleri, dolaylı çekme dayanım testleri, nokta yükü dayanım indeksi testleri, nem içeriği, Schmidt sertliği tayini, birim hacim ağırlığı, zemin numuneler üzerinde ise; doğrudan makaslama dayanım testleri, üç eksenli basınç testleri (UU), serbest basınç dayanım testleri ve konsolidasyon testleri başta olmak üzere, standart bir laboratuvarda olması gereken diğer fiziksel testler (birim hacim ağırlık, özgül ağırlık, tane boyu dağılım analizi, Atterberg limitleri, nem içeriği vb.) gerçekleştirilmektedir.

Laboratuvarda uygulanan testlerin tamamı TS, ASTM, BSI vb. ulusal/uluslararası standartlara uygun olarak gerçekleştirilmektedir.

Kaya ve Zemin Mekaniği Laboratuvarı özellikle madencilik sektörünün ihtiyaçlarına yönelik olarak, hizmetlerini “TS EN ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi” Standardında belirtilen gereklilikleri sağlayarak gerçekleştirmektedir.

İletişim Bilgileri

  • Adres: Çukurambar Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No: 33/A 06530 Çankaya/ANKARA
  • Telefon: (0312) 201 10 00 Pbx
  • Faks      : (0312) 287 91 88
  • E-posta: mta@mta.gov.tr

              

Her Hakkı Saklıdır © MTA 2020
Anasayfa - Webmaster    Ziyaretçi Sayımız : 14.627.684

Bilimsel Dokümantasyon ve Tanıtma Dairesi