KAYA VE ZEMİN MEKANİĞİ

Kaya ve Zemin Mekaniği Laboratuvarı, MTA'nın madencilik sektöründeki jeoteknik sorunların araştırılması amacıyla Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) çerçevesinde 1979 yılında kurulmuştur.

Laboratuvarda, çeşitli Kamu/Özel Kurum ve Kuruluşlarından gelen taleplere dayalı olarak ücreti karşılığı sözleşmelere bağlı yürütülen; şev stabilite etütleri, yer altı işletmesine yönelik jeomekanik parametrelerin belirlenmesine yönelik sondajlı etütler, güzergâh etütleri, organize sanayi bölgelerinin zemin etütleri vb. derlenen numuneler üzerinde, amaca yönelik testler gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda; Kaya numuneler üzerinde tek eksenli sıkışma dayanım testleri, elastisite modulü ve poisson oranı tayini, üç eksenli sıkışma daya testleri, zemin numuneler üzerinde ise makaslama dayanım deneyleri, üç eksenli sıkışma dayanım testleri, tek eksenli sıkışma dayanım testleri, ve konsolidasyon testleri başta olmak üzere standart bir laboratuvarda olması gereken fiziksel testler (su içeriği, özgül ağırlık, tane boyu dağılım analizi, atterberg limitleri, nem içeriği vb.) gerçekleştirilmektedir.

Laboratuvarda uygulanan testlerin tamamı TS, ASTM, BSI vb. uluslararası standartlara uygun olarak gerçekleştirilmektedir.

İletişim Bilgileri

  • Adres: Üniversiteler Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No:139 06800 Çankaya/ANKARA
  • Telefon: (0312) 201 10 00 Pbx
  • Faks      : (0312) 287 91 88
  • E-posta: mta@mta.gov.tr

              

Arama

Her Hakkı Saklıdır © MTA 2018
Anasayfa - Webmaster    Ziyaretçi Sayımız : 10.316.067

Bilimsel Dokümantasyon ve Tanıtma Dairesi