Cevher Zenginleştirme Laboratuvarları

Gravite Laboratuvarı

Gravite laboratuvarında, yoğunluk farkına göre zenginleştirme çalışmaları yapılmaktadır. Bunun için uygulama amacıyla seçilen cihazın gerektirdiği optimum şartlara göre numune hazırlanır. Akabinde deneyler yapılarak sonuçlar değerlendirilir. Ayrıca, bu laboratuvarda ağır sıvı testleri de yapılmaktadır.


Jig


Sallantılı Masa


C 900 tipi Multi-Gravite Seperatör (laboratuvar / piot ölçekte) farklı yoğunluktaki minerallerin sıvı süspansiyon ortamında ayrılmasında kullanılır. Cihaz -0,5 mm boyutunda etkin ayırım ve yüksek randıman sağlamaktadır.

Manyetik Zenginleştirme Laboratuvarı

Minerallerin manyetik duyarlılıklarındaki farklılıklara göre birbirlerinden ayrımı prensibi doğrultusunda çalışmalar yapılır.


Yaş Manyetik Ayırıcı


Permroll Manyetik Ayırıcı


Davis Tüpü

 

Flotasyon Laboratuvarı

Flotasyon laboratuvarında, çok ince tane boyutuna öğütülmüş cevher ve kömürün, tanelerin yüzey özelliklerinden faydalanılan su ve hava kullanılarak yapılan bir zenginleştirme yöntemi olan flotasyon deney çalışmaları yapılır.

 


Flotasyon Makine

Kırıcı Ünitesi

Cevher hazırlamanın ilk aşaması olan boyut küçültmenin yapıldığı ünitedir. Bu amaçla; cevherin türüne, istenilen boyuta göre farklı özellikte kırıcılar bulunmaktadır. Analiz numuneleri hazırlayabilmek için çok ince boyutta öğütme yapan “halkalı öğütücü” de bu ünitede yer almaktadır. Ayrıca numune azaltma işlemleri için “taraklı bölücü” de ünitede bulundurulur.


Bilyalı-Çubuklu Değirmen

 Eleme Ünitesi

Numunelerin kuru veya yaş olarak tane boyutuna göre sınıflandırma işlemlerinin yapıldığı, sınıflandırılan numunelerin kurutulup tartıldığı, numunenin çeşitli deneyler için eşit miktarlarda bölündüğü, ayrıca Bond iş endeksinin tespit edildiği ünitedir.


Bond Değirmeni


Şişeli Numune Bölücü

                          

Jameson Flotasyon Hücresi

Ülkemizde ilk defa, kurumumuz tarafından getirtilen Jameson Flotasyon Hücresi; klasik flotasyon hücrelerinde, flotasyonu sorunlu, ince taneli minerallerin, flotasyon verimini artırmak amacıyla geliştirilmiş bir flotasyon hücresidir. İnce boyutta zenginleşen metalik minerallerin kazanılmasında, ince kömür zenginleştirilmesinde ve endüstriyel hammaddelerin safsızlaştırılmasında kullanılmaktadır.

Analiz/Test Hizmet Kataloğu Cevher Zenginleştirme Araştırmaları Laboratuvarları

İletişim Bilgileri

  • Adres: Çukurambar Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No: 33/A 06800 Çankaya/ANKARA
  • Telefon: (0312) 201 10 00 Pbx
  • Faks      : (0312) 287 91 88
  • E-posta: mta@mta.gov.tr

              

Arama

Her Hakkı Saklıdır © MTA 2020
Anasayfa - Webmaster    Ziyaretçi Sayımız : 11.830.091

Bilimsel Dokümantasyon ve Tanıtma Dairesi