MTA-TİKA İşbirliği

MTA-TİKA Ortak Projesi

Gelişmekte Olan Ülkeler, Kafkaslar Ve Orta Asya Türk Cumhuriyetleri Jeoloji Araştırmaları Ve Maden Kaynaklarının Değerlendirilerek İş Birliği Olanaklarının Oluşturulması)

Genel Müdürlüğümüz yerbilimleri ve madencilik konusundaki deneyimlerini ve uzun yıllar süren eğitim Programlarından elde edilen tecrübelerini, Orta Asya ve Türk Cumhuriyetleri’ndeki yerbilimcilerle paylaşmak ve ortaklaşa projeler gerçekleştirmek amacı ile Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) ile çeşitli görüşmeler gerçekleştirmiş ve gelişmekte olan ülkeler, Kafkasya ve Orta Asya Türk Cumhuriyetlerine yönelik proje, program ve faaliyetler gerçekleştirmek üzere 02 Temmuz 2007 yılında bir işbirliği protokolü imzalanmıştır ve söz konusu ülkelerle görüşmelere başlanmıştır. Bu görüşmeler ışığında, 2008 yılı içerisinde; Genel Müdürlüğümüzce Özbekistan’ın Başkenti Taşkent, Türkmenistan’ın Başkenti Aşkabad, Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’ye proje ziyaretleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan ziyaretler neticesinde anılan ülkelerdeki yerbilimleri ile ilgili kurum ve kuruluşlar ziyaret edilerek; işbirliği olanakları araştırılmış ve girişimlerde bulunulmuştur.

NİJER’e Yönelik Eğitim

Nijer Cumhuriyeti Enerji ve Madencilik Bakanlığına bağlı kuruluşlardan gelen 10 katılımcıya, 01-12 Haziran 2015 tarihleri arasında Genel Müdürlüğümüz ve Maden İşleri Genel Müdürlüğü ve Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA)’nın işbirliğiyle, madenlerin aranmasına ve yasal düzenlemelere ilişkin bir eğitim programı düzenlenmiştir. Söz konusu eğitimin ilk bölümü (1 hafta) Genel Müdürlüğümüz tarafından gerçekleştirilmiş olup, katılımcılara “Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri”, “Maden Kaynaklarının Aranması”, “Maden Aramalarında Jeofizik Yöntemler” ve “Hidrojeoloji Kavramları ve Uygulamaları” konularında dersler verilmiştir. Ayrıca program çerçevesinde, katılımcılar kurumumuz laboratuvarlarını inceleme imkanına da sahip olmuşlardır.

Programın finansmanı Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından karşılanmıştır.

İletişim Bilgileri

  • Adres: Çukurambar Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No: 33/A 06800 Çankaya/ANKARA
  • Telefon: (0312) 201 10 00 Pbx
  • Faks      : (0312) 287 91 88
  • E-posta: mta@mta.gov.tr

              

Arama

Her Hakkı Saklıdır © MTA 2020
Anasayfa - Webmaster    Ziyaretçi Sayımız : 12.048.258

Bilimsel Dokümantasyon ve Tanıtma Dairesi