Haklar ve İzinler

Telif Hakkı: Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü, MTA Yerbilimleri ve Madencilik Dergisi'nin yayıncısıdır. Yazarlar, MTA Yerbilimleri ve Madencilik Dergisi’nde yayımlandıktan sonra çalışmalarının telif haklarını devretmeleri gerekmektedir ve “Telif Hakkı Devir Formu” doldurulup dergiye göndermeleri zorunludur. İlgili yazar, gönderilen makalenin benzer bir biçimde başka bir yerde yayınlanmadığından, makalenin orijinal olduğundan ve yayımlanmak üzere başka bir yere gönderilmeyeceğinden emin olmalıdır. Dergi ticari amaçlar dışında, patent hakları gibi telif hakkı dışındaki tüm hakları saklı tutar. MTA Yerbilimleri ve Madencilik Dergisi, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nu muhafaza etmektedir. Maden Tetkik ve Arama Dergisi, makaleleri “Yaratıcı Ortak Atıf-Gayri Ticari-Türevler (CC-BY-NC-ND 4.0 )”, başkalarının çalışmalarınızı indirmelerine ve size itibar ettikleri sürece başkalarıyla paylaşmalarına izin verebilir, ancak bunları hiçbir şekilde değiştiremez veya ticari olarak kullanamazlar.

Hakem Değerlendirmesi: MTA Yerbilimleri ve Madencilik Dergisi hakemli bir dergidir. Çevrimiçi gönderim sürecine ve açık erişim sistemine sahiptir. Hakem değerlendirme süreci tek taraflı olarak gizlidir yani hakemler isimlerinin görünür olmasını tercih etmezlerse isimleri gizli tutulur. Yazarlar için verilen talimatlara uymayan veya dergi kapsamı dışında olan yazılar, baş editör tarafından hakem incelemesine alınmadan reddedilebilir. Bir makale yayına kabul edildikten, hakemin önerdiği düzeltmeler tamamlandıktan sonra yazarın, editör tarafından kabul edilen makaleden sapma teşkil eden değişiklikler yapmasına izin verilmeyecektir. Dergiye incelenmek üzere gönderilen yayınlar için İntihal.net tarafından benzerlik raporu oluşturulmaktadır.

Ücret Politikası: MTA Yerbilimleri ve Madencilik Dergisi, basılı ve elektronik makaleler veya abonelik için, yazarlardan yayın ücreti veya benzeri bir ödeme talep etmemektedir.