MTA PROJE DEĞERLENDİRME VE YÖNLENDİRME KURULU (PDYK) 2019 YILI 5. ÇALIŞTAYINI EDREMİT'TE GERÇEKLEŞTİRDİ

Kurumumuz arama-araştırma faaliyetleri ile proje çalışmalarının daha etkin ve verimli uygulanabilmesini sağlamak için oluşturulan “Proje Değerlendirme ve Yönlendirme Kurulu (PDYK)” 2019 yılı 5. Çalıştayını Edremit’te gerçekleştirdi. Toplantı gündemi kapsamında MTA'nın Biga Yarımadası ve çevresinde yürüttüğü faaliyetler ile özel oturumda Çankırı-Çorum Havzası’nın özellikleri ve ekonomik potansiyeli değerlendirilmiş, Edremit, Havran, Bayramiç ve Ezine civarında yapılan arazi çalışmalarında ise proje faaliyetleri yerinde incelenmiştir.

Kurul Faaliyetlerine; Kurul Başkanı Dr. M. Emrah AYAZ (Genel Müdür Yardımcısı), Kurul Üyeleri Cahit DÖNMEZ (Maden Etüt ve Arama Dairesi Başkanı), İsmail KARA (Enerji Hammade Etüt ve Arama Dairesi Başkanı), Prof. Dr. Yücel YILMAZ, Prof. Dr. Ahmet GÖKÇE, Prof. Dr. Taner ÜNLÜ, Prof. Dr. Yusuf Kağan KADIOĞLU, Prof. Prof. Dr. Emin ÇİFTÇİ, Prof. Dr. Ali İhsan KARAYİĞİT, Prof. Dr. Leyla KALENDER ve Prof. Dr. Levent GÜLEN katılmışlardır.

Oldukça verimli geçen program kapsamında, ekonomik jeolojiye yönelik olarak; Biga Yarımadası ve çevresinde yüzeyleyen intrüzif ve volkanik kayalar tektojenetik olarak yorumlanmış, porfiri tip cevherleşmeler başta olmak üzere çeşitli cevherleşme tipleri, arama yöntemleriyle birlikte tartışılmış ve bölgede yürütülen maden arama çalışmalarına ilişkin veriler değerlendirilmiştir. Bunun yanında Biga Yarımadası ve çevresinin jeolojisi ve güncel tektoniği ile bölgenin radyoaktif hammaddeler ve jeotermal enerji potansiyeli de irdelenmiştir. Ayrıca yapılan özel oturumda, Çankırı-Çorum Havzası’nın tektonostratigrafik özellikleri ve ekonomik potansiyeli, jeofizik veriler ışığında değerlendirilmiştir. Arazi çalışmaları kapsamında ise Biga Yarımadası ve çevresinde, bölgesel jeoloji ve maden yataklarına yönelik çeşitli görüş ve öneriler ortaya konulmuş ve modelleme çalışmalarıyla birlikte ekonomik potansiyele olası katkıları değerlendirilmiştir.


İlgili Fotoğraflar:


 

Yayınlanma Tarihi: 27.09.2019
İlgili Birim: Genel MüdürlükEtkinlikler (Tamamı)


Etkinlik bulunamadı

 

İletişim Bilgileri

  • Adres: Çukurambar Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No: 33/A 06800 Çankaya/ANKARA
  • Telefon: (0312) 201 10 00 Pbx
  • Faks      : (0312) 287 91 88
  • E-posta: mta@mta.gov.tr

              

Arama

Her Hakkı Saklıdır © MTA 2020
Anasayfa - Webmaster    Ziyaretçi Sayımız : 12.101.391

Bilimsel Dokümantasyon ve Tanıtma Dairesi