Kuruluş Yıl Dönümü

ÜLKEMİZİN  JEOLOJİK ZENGİNLİĞİNİN İLK ŞAHİDİ, İLK KÂŞİFİ OLAN 
KURUMUMUZUN 84. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN

    Türkiye’nin jeolojik araştırma kurumu olan Genel Müdürlüğümüz, kurulduğu 22 Haziran 1935 yılından bu yana ülkemizde yerbilimlerinin hemen her disiplininde araştırmalar yapmış, bilime, ekonomiye ve sosyal gelişmeye önemli katkılar sağlamıştır.

    Kuruluşundan itibaren 84 yılı geride bırakan MTA, bu süre içinde; yerkabuğunun temel jeoloji özelliklerini araştırarak, ülkemizdeki petrol, metalik maden, endüstriyel hammadde, kömür, jeotermal enerji vb. pek çok yeraltı kaynağının ortaya çıkarılmasında ve bunların ekonomiye kazandırılmasında öncülük etmiştir. Yine bu süre içerisinde yetiştirdiği nitelikli personel ile Türk yerbilimleri ve madencilik dünyasının gelişimine çok önemli destekler sağlamıştır.

    MTA, 84 yıllık bilgi birikimi ve değişen dünya koşullarında sadece ülke sınırları içerisinde bilgi üretmekle yetinmeyip, diğer ülkelerle de iş birliği içerisine girmiş, maden arama çalışmalarını kurduğu şirketler aracılığıyla yurt dışına taşımıştır. Genel Müdürlüğümüzün üzerinde büyük titizlikle durduğu yurt dışı arama ve araştırma faaliyetleri, ülkemizin ihtiyacı olan hammadde tedarik arz güvenliğini ve çeşitliliğini sağlama yanında, madencilik sektörümüze uluslararası bir rol sağlayacaktır.

   Deniz yetki alanlarımız başta olmak üzere tüm denizlerde yapılacak araştırma faaliyetlerinde kullanılmak üzere tamamen yerli ve milli imkânlarla inşa edilen “Oruç Reis” araştırma gemisi ile; Kurumumuz çalışmaları için özel tasarlanan iki adet uçakla gerçekleştirilmekte olan havadan jeofizik çalışmaları ile; Ülke genelinde toplanan 160.000 dere sedimanlarında 57 element için düşük sınır değerlerinde yapılan analizler sonucunda hazırlanan Türkiye Jeokimya Atlas ile; maden arama, araştırma ve üretimi sırasında kamu ve özel sektör tarafından Türkiye genelinde üretilen yerbilimleri verileri, sondajlara ait karotları ve ilgili dokümanları arşivlemek, yayımlamak ve kullanıcıların hizmetine sunmak üzere kurulan Türkiye Yerbilimleri Veri ve Karot Bilgi Bankası ile; ve yüksek teknoloji kullanarak ülkemizin örtülü ve henüz keşfedilmemiş yer altı kaynaklarının ortaya çıkarılması için çalışmalar yapmaya ve mesut sürprizler sunmaya devam edeceğiz.

 

                                                                                                                                                                                                                                              Cengiz ERDEM                                                                                                                                                                                                                                                                              Genel Müdür


Yayınlanma Tarihi: 21.06.2019
İlgili Birim: Bilimsel Dokümantasyon ve Tanıtma DairesiEtkinlikler (Tamamı)


Etkinlik bulunamadı

İhale İlanlari (Tamamı)


İhale ilanı bulunamadı

 

İletişim Bilgileri

  • Adres: Üniversiteler Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No:139 06800 Çankaya/ANKARA
  • Telefon: (0312) 201 10 00 Pbx
  • Faks      : (0312) 287 91 88
  • E-posta: mta@mta.gov.tr

              

Arama

Her Hakkı Saklıdır © MTA 2018
Anasayfa - Webmaster    Ziyaretçi Sayımız : 11.371.392

Bilimsel Dokümantasyon ve Tanıtma Dairesi