MTA PROJE DEĞERLENDİRME VE YÖNLENDİRME KURULU (PDYK) 2019 YILI 2. ÇALIŞTAYINI MİLAS’TA GERÇEKLEŞTİRDİ

Kurumumuz arama-araştırma faaliyetleri ile proje çalışmalarının daha etkin ve verimli uygulanabilmesini sağlamak için oluşturulan “Proje Değerlendirme ve Yönlendirme Kurulu (PDYK)” 2019 yılı 2. Çalıştayını Milas’ta gerçekleştirdi. Toplantı gündemi kapsamında MTA'nın Ege Bölgesi’nde yürüttüğü faaliyetler değerlendirilmiş, Milas civarında yapılan arazi çalışmaları kapsamında ise proje faaliyetlerine katılım sağlanmıştır.

Kurul Faaliyetlerine; Kurul Başkanı Dr. M. Emrah AYAZ (Genel Müdür Yardımcısı), Kurul Üyeleri İsmail KARA (Enerji Hammaddeleri Etüt ve Arama Dairesi Başkanı), Cahit DÖNMEZ (Maden Etüt ve Arama Dairesi Başkanı), Prof. Dr. Yücel YILMAZ, Prof. Dr. Ahmet GÖKÇE, Prof. Dr. Taner ÜNLÜ, Prof. Dr. Yusuf Kağan KADIOĞLU, Prof. Dr. Ali İhsan KARAYİĞİT, Prof. Dr. Emin ÇİFTÇİ, Prof. Dr. Leyla KALENDER ve Prof. Dr. Levent GÜLEN katılmışlardır.

Oldukça verimli geçen program kapsamında, ekonomik jeolojiye yönelik olarak; Menderes Masifi’nin oluşumu, tektonik konumu ve Batı Anadolu’nun Neojen jeolojisi ve tektoniği yeni veriler ışığında gözden geçirilmiş, Ege Bölgesi’nin plaser zenginleşme potansiyeli ile radyoaktif hammaddeler (U, Th), kömür, grafit ve feldispat potansiyelleri değerlendirilmiştir. Bunların yanında, Bölgenin jeoloji haritaları baz alınarak, jeokimya atlası verileri ile havadan jeofizik verileri birlikte incelenmiş ve anomali oluşturan yeni ümitli hedef alan belirleme çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Yapılan arazi çalışmaları ışığında bölgesel jeoloji ve maden yataklarına yönelik çeşitli görüş ve öneriler ortaya konulmuş ve modelleme çalışmaları ile ekonomik potansiyele olası katkılar değerlendirilmiştir.


İlgili Fotoğraflar:


 

Yayınlanma Tarihi: 12.04.2019
İlgili Birim: Genel MüdürlükEtkinlikler (Tamamı)


Etkinlik bulunamadı

İhale İlanlari (Tamamı)


İhale ilanı bulunamadı

 

İletişim Bilgileri

  • Adres: Üniversiteler Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No:139 06800 Çankaya/ANKARA
  • Telefon: (0312) 201 10 00 Pbx
  • Faks      : (0312) 287 91 88
  • E-posta: mta@mta.gov.tr

              

Arama

Her Hakkı Saklıdır © MTA 2018
Anasayfa - Webmaster    Ziyaretçi Sayımız : 11.381.129

Bilimsel Dokümantasyon ve Tanıtma Dairesi