Bakanımız Sayın Fatih DÖNMEZ, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’müz projelerinden “Elazığ Cipköyü Jeotermal Kaynağı”nın açılışını gerçekleştirdi.

Elazığ Cipköy mevkiinde Kurumumuz çalışmaları ile bulunan jeotermal kaynağın açılışına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih DÖNMEZ, Elazığ Valisi Sayın Çetin OKTAY, Elazığ Milletvekilleri Sayın Metin BULUT, Sayın Zülfü DEMİRBAĞ, Sayın Gürsel EROL, Elazığ Belediye Başkanı Sayın Mücahit YANILMAZ; Genel Müdürümüz Sayın Cengiz ERDEM, Genel Müdür Yardımcımız Sayın Cevat GENÇ beraberindeki Daire Başkanları ve Proje Çalışanlarından oluşan bir heyet ile 30 kişiyi aşkın basın mensubu katıldı.

Elazığ ilinin önde gelen yöneticilerinin ve Elazığ halkının da yoğun katılım sergilediği kaynak açılışını gerçekleştiren Bakanımız MTA’nın Elazığ’da yoğun faaliyetleri ile 28 adet ruhsatında 50 bin metre sondajı gerçekleştirdiğini vurgularken, bu tür çalışmalar ve takibindeki yatırımlar ile bölge ekonomisi ve Türkiye’nin büyümesini sağlayacağının da altını çizdi.

“Burada yapılan sondaj çalışmaları sonrasında 2 bin 300 metre derinlikte jeotermal kaynak bulmayı başardık. 60°C’lik sıcaklıkta saniyede 90 litrelik bir akış hızıyla yüksek mineral kaynağına sahip bu jeotermal kaynak bölge ekonomisine farklı bir zenginlik katacak. Buradan çıkan kaynak seralarda, konutların ısınmasında ve termal turizminde kullanacağız.” şeklinde konuşmasına devam eden Bakanımız “İnşallah yakın zamanda buradan gelecek bir haberle tarımda, hayvancılıkta ve turizmde fark yaratan bir Elazığ'ı hep birlikte görmüş olacağız. Buradan çıkan termal kaynak yaklaşık 10 bin yatak kapasiteli termal tesis ya da tercih edilirse civardaki 1000 konutu ısıtmaya elverişlidir. Ayrıca 37 bin m²’lik serayı ısıtma kapasitesine de sahiptir.” ifadelerini kullandı.

Bizler de MTA ailesi olarak yoğun programları arasında zaman ayırıp ve açılışımızı onurlandıran Bakanımız Sayın Fatih DÖNMEZ başta olmak üzere tüm katılımcılara teşekkür eder, açılışı yapılan bu jeotermal kaynağın Ülkemize ve Elazığ’a hayırlı olmasını dileriz.

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


İlgili Fotoğraflar:


 

Yayınlanma Tarihi: 23.01.2019
İlgili Birim: Genel MüdürlükEtkinlikler (Tamamı)


Etkinlik bulunamadı

 

İletişim Bilgileri

  • Adres: Üniversiteler Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No:139 06800 Çankaya/ANKARA
  • Telefon: (0312) 201 10 00 Pbx
  • Faks      : (0312) 287 91 88
  • E-posta: mta@mta.gov.tr

              

Arama

Her Hakkı Saklıdır © MTA 2018
Anasayfa - Webmaster    Ziyaretçi Sayımız : 8.828.802

Bilimsel Dokümantasyon ve Tanıtma Dairesi