Bakanımız Sayın Fatih DÖNMEZ’in katılımıyla Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü “Havadan Jeofizik Araştırmaları Projesi” basına sergilendi.

 

Ankara’daki Genel Havacılık Terminali’nde gerçekleşen tanıtıma Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih DÖNMEZ, Bakan Yardımcımız Sayın Mithat CANSIZ ve beraberindeki heyetle beraber; kurumumuzdan Genel Müdürümüz Sayın Cengiz ERDEM, Genel Müdür Yardımcımız Sayın Ercan DEMİRYÜREK ve beraberindeki Daire Başkanları ve Proje Çalışanlarından oluşan bir heyet ile beraber yaklaşık 30 kişilik basın mensubu katıldı.

Bakanımız “Şu ana kadar proje (Havadan Jeofizik Araştırmaları Projesi) kapsamında ilk öngörü haritalarının oluşturulması amacıyla planladığımız 820 bin kilometrekarelik alanın yaklaşık 570 bin kilometrekarelik kısmının tarandığı 100 günlük eylem planında hedefimiz 500 bin kilometrekarenin taranmasıydı.” şeklindeki açıklamasıyla MTA’nın proje kapsamındaki 100 günlük hedefinin önünde olduğunun altını çizerken projenin çevresel ve fiziki koşulların imkânsızlığı nedeniyle maden arama ve tespit çalışmalarının yapılamadığı bölgeler de dâhil olmak üzere bütün Türkiye'nin havadan jeofizik haritalarını oluşturarak potansiyel alanların tespitinde kullanılacağını da vurguladı.

Projenin Türkiye’de ve Dünyada kullanılan teknolojiler ve donanımlar açısından ilklere imza attığını ve şu anda proje sayesinde havadan jeofizik araştırmalar sektöründe 8 ülke içinde yer aldığımızı belirtti. İki ekip ve klasik yöntemlerle toplanması 250 yılı, 100 kat daha uzun sürecek ve 29 kat daha fazla ekonomik kaynak gerektirecek verilerin bu proje ile daha kısa sürede ve daha ekonomik olarak edinileceğini de ifade etti.

Konuşmalarına milli enerji ve maden politikalarımız konusunda devam eden Bakanımız, havadan jeofizik çalışmalarımızla beraber denizlerdeki ve karadaki çalışmalarımızın da önemine dikkat çekerek: “Karalarda yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında, MTA bu yıl bir milyon 200 bin metre sondaj gerçekleştirdi. Yılsonu hedefimiz ise 1 milyon 600 bin metre sondajı gerçekleştirmek. Bu aslında Türkiye’de bir rekor. Enerjide bağımsızlığın ülkemizin geleceği için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bütün çalışmalarımızı bu bilinç ve sorumlulukla yürütüyoruz. Biz sadece bugün için değil Türkiye’nin geleceği, gelecek nesilleri 2023, 2053 ve 2071 vizyonları için gayret edip çalışıyoruz. Yerli kaynaklarımızı ne kadar çok kullanır, enerji teknolojilerini ne kadar fazla yerlileştirirsek “Büyük ve Güçlü Türkiye” hedefimize giden yolda o kadar güçlü olacağız.” İfadesi ile konuşmalarını tamamladı.


İlgili Fotoğraflar:


 

Yayınlanma Tarihi: 23.10.2018
İlgili Birim: Genel MüdürlükEtkinlikler (Tamamı)


Etkinlik bulunamadı

 

İletişim Bilgileri

  • Adres: Üniversiteler Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No:139 06800 Çankaya/ANKARA
  • Telefon: (0312) 201 10 00 Pbx
  • Faks      : (0312) 287 91 88
  • E-posta: mta@mta.gov.tr

              

Arama

Her Hakkı Saklıdır © MTA 2018
Anasayfa - Webmaster    Ziyaretçi Sayımız : 7.281.494

Bilimsel Dokümantasyon ve Tanıtma Dairesi