YERLİ ve MİLLİ Referans Malzeme Üretiyoruz

Referans malzeme (RM), ürünlerin kalitesini test etmek ve izlenebilirliğini kontrol etmek için kullanılan, kararlı ve yeterince homojen olan malzemedir. Referans malzemelerin homojenitesi, kararlılığı, atanmış konsantrasyon değeri, yeterlilik testi çevriminde belirlenmiş ve garanti altına alınmış olduğu için, laboratuvarlar tarafından kullanımı son derece güvenlidir. Her gün, tüm dünyadan binlerce laboratuvar, farklı matrikslerde, farklı metotlarla pek çok analizler yapıp müşterilerine analiz sonuçları sunmaktadır. Bu laboratuvarların ortak amacı, en hızlı analizi en güvenilir sonuçlarla sunabilmektir. Bu sebepten dolayı kalite kontrolleri, tüm dünyada bir ihtiyaç olmaktan öteye geçip artık bir zorunluluk haline getirilmiştir.

Genel Müdürlüğümüz Maden Analizleri ve Teknolojisi (MAT) Dairesi Başkanlığı, Analiz Laboratuvarları Koordinatörlüğü’ne bağlı laboratuvarlarında, 2010 yılından itibaren yürütülen akreditasyon çalışmalarının da bir gereği olarak, iç kalite kontrolü amacıyla referans malzemeler kullanılmaktadır.

Dünyada; NIST (ABD), JRC (Avrupa), NRC (Kanada), NMIA (Avustralya) ve Çin gibi ülkelerde üretilen ve pazara sunulan referans malzemelerin yurt dışından temin edildikleri ve 50 g’lık sediman, kayaç veya toprak matriksine sahip referans malzemelerin 1.000-3.000 TL fiyatlara sahip olduğu göz önünde bulundurulduğunda Kurumumuza yüksek bir maliyet getirmektedir. Bu nedenle referans malzemelerin laboratuvarımız bünyesinde üretilmesinin sağlanması kapsamında çalışmalar başlatılmıştır. Referans malzemelerin üretim çalışmaları literatür araştırmalarıyla başlamış olup ISO 34 ve 35 no.lu Rehberler, EA 4/14 no.lu Rehber ve TS EN ISO/IEC 17025 Standardı gibi uluslararası geçerliliği olan kaynaklar ışığında sürdürülmüştür.

İlgili sahalardan toplanan 10-15 kg civarında numuneler, numune hazırlama işlemlerinden sonra analiz edilmiştir. Karşılaştırılma amacıyla numuneler; akredite olmuş ve uluslararası faaliyet gösteren yurtdışı laboratuvarlarına (ACTLab, SGS, Bureu Veritas) gönderilerek analizleri yaptırılmıştır. Tüm sonuçlar istatistiksel yöntemlerle karşılaştırılmış ve sertifikalandırılmıştır. 

- İlk olarak 2015 yılında kömür referans malzemesi üretimi Kömür Analizleri Birimi tarafından gerçekleştirilmiştir (1).

- 2016 yılında Eskişehir Sivrihisar bölgesinden temin edilen ve içeriğinde fluorit, barit, bastnasit, mika, demir ve mangan mineralleri gibi birçok minerali içeren kompleks bir cevher olan nadir toprak elementleri referans malzemesi üretimi gerçekleştirilmiştir (2).

-2017-2018 döneminde ise ‘Türkiye Genel Jeokimya Haritalarının Hazırlanması’ projesi kapsamında Çorum bölgesinden temin edilen dere sedimanı referans malzemesi üretimi gerçekleştirilmiştir (3).

-Aynı şekilde 2017-2018 döneminde ‘Biga Yarımadası ve Güneyi Polimetal Maden Aramaları’ projesi kapsamında Edremit bölgesinden alınan kayaç numunelerinden Altın (Au) başta olmak üzere iz elementler (bakır, kurşun, çinko vb.) için referans malzeme üretimi gerçekleştirilmiştir (4).

Tüm bu süreçlerin ardından üretimi tamamlanan referans malzemelerin laboratuvarlarımızda kontrollü kullanım ve saklama süreci başlamıştır. Böylece Genel Müdürlüğümüz, MAT Dairesi Başkanlığı, Analiz Laboratuvarları Koordinatörlüğü’ne bağlı laboratuvarlarımız kendi referans malzemelerini üreterek, Referans Malzeme üretebilen ülkemizin ve dünyanın önde gelen araştırma kurumları arasında yerini almıştır.
 


Kömür referans malzemesi ve sertifikası (1)

 

Nadir Toprak Elementleri referans malzemesi ve sertifikası (2)

 


2017-32-13-20 kodlu "Türkiye Genel Jeokimya Haritalarının Hazırlanması" projesine ait dere sedimanı referans malzemesi ve sertifikası (3)

 


2017-32-13-08 kodlu ‘Biga Yarımadası ve Güneyi Polimetal Maden Aramaları’ projesine ait altın referans malzemesi ve sertifikası (4)

Yayınlanma Tarihi: 31.07.2018
İlgili Birim: BDTEtkinlikler (Tamamı)


Etkinlik bulunamadı

 

İletişim Bilgileri

  • Adres: Üniversiteler Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No:139 06800 Çankaya/ANKARA
  • Telefon: (0312) 201 10 00 Pbx
  • Faks      : (0312) 287 91 88
  • E-posta: mta@mta.gov.tr

              

Arama

Her Hakkı Saklıdır © MTA 2018
Anasayfa - Webmaster    Ziyaretçi Sayımız : 7.070.495

Bilimsel Dokümantasyon ve Tanıtma Dairesi