Kuruluşumuz ilk defa katıldığı REYNOLDS CUP 2018 (Mineral Tanımlama) yarışmasında en iyi dereceyi elde etti.

Reynolds Cup yarışması, The Clay Mineral Society ve German-Austrian-Swiss Clay Group DTTG tarafından ilk kez 2002 yılında düzenlenmeye başlanmıştır. Reynolds Cup yarışması, üniversite, devlet ve/veya endüstriyel laboratuvarlar ile bireysel katılımcıların çeşitli analiz yöntemlerini kullanarak kantitatif mineral tayini yaptıkları bir yarışmadır. Bu amaç doğrultusunda yarışmaya başvuran katılımcılara mineral içeriği ve miktarları bilinmeyen 3 adet, yaklaşık 3gr’lık toz numuneler gönderilmektedir. Gönderilen numunelerde XRD temel analiz olmak üzere, SEM/EDS, petrografik ve kimyasal analizler gerçekleştirilmektedir.

Genel Müdürlüğümüzde, MAT Dairesi Başkanlığı, Mineraloji ve Petrografi Araştırmaları Koordinatörlüğü bünyesinde gerçekleştirilen XRD analizleri ile numunelerin kalitatif (nitel) içerikleri uzun yıllardan beri belirlenmektedir. Bu analizlerle birlikte Koordinatörlüğümüzde 2014 yılından itibaren de Rietveld analizleri aktif olarak uygulanmakta ve gelen numunelerin kantitatif (nicel) mineralojik bileşimleri (mineraller ve % olarak değerleri) tespit edilebilmektedir.

2018 yılı içerisinde 9.’su düzenlenen Reynolds Cup yarışmasına Kuruluşumuzdan ilk kez başvuru yapılarak numune talebinde bulunulmuş, gönderilen 3 adet numune tarafımıza 22/01/2018 tarihinde ulaşmıştır. Bu numunelerin analiz sürecinde XRD-Rietveld ve SEM/EDS analizleri kullanılmış, XRD analizlerinden elde edilen veriler High Score Plus programı ile değerlendirilip, SEM/EDS analizleri ile desteklenmiş, 18/04/2018 de 3 adet numunenin sonuçları yarışma sorumlularına teslim edilmiştir.

18/05/2018 tarihinde tarafımıza e-mail yoluyla gönderilen yarışma sonuçlarına göre, farklı ülkelerden 90 katılımcının yarıştığı, 90 katılımcıdan ancak 73’ünün verilen 3 numuneyi de değerlendirme başarısı gösterebildiği açıklanmıştır. Kurumumuz ise katılımcılar arasında High Score Plus programı ile en iyi dereceyi, 3 adet örnek ayrı ayrı standart sonuçlarla kıyaslandığında; 2 numaralı örnekte; 3.lük derecesini, 3 numunenin tamamının değerlendirilmesinde ise 90 katılımcı içerisinde 10.’luk derecesini elde etmiştir.

Şekil 1- High Score Plus programı ile numunede gerçekleştirilen Rietveld analizinin ekran görüntüsü.

Şekil 2- Rietveld Analizlerini desteklemek için numunede gerçekleştirilen SEM-EDS analizinin bir görüntüsü.

 

CLAY MINERALS SOCİETY

Clay Minerals Society, 1962 yılında kurulmuş ve genel merkezi Virginia’da (ABD) bulunan kil mineral derneğidir. 1963 yılından itibaren aralıksız olarak her yıl farklı disiplinleri bir araya getirerek, yıllık toplantılarını gerçekleştirmektedir. 2018 yılında 55.si ABD ‘de gerçekleştirilecek olan uluslararası toplantının 2021 yılındaki ev sahipliği Türkiye (İstanbul) tarafından yapılacaktır.

Kuruluşundan bu yana endüstriyel ve akademik katılımcıları ile kil mineralojisi, teknolojik çalışmalar ve madencilik alanındaki gelişmelere yön veren yayınlar sunmaktadır. Dernek ayrıca araştırma projelerini desteklemektedir.

(2021 yılında Clay Minerals Society bünyesinde Türkiye’de gerçekleştirilecek olan kil konferansı tanıtım broşürü.)

 

German-Austrian-Swiss Clay Group

German-Austrian-Swiss Clay Group (DTTG), 1972 yılında Almanya Kiel şehrinde Alman Araştırma Derneği himayesinde kurulmuştur. Topluluk ilerleyen yıllarda Almanya-Avusturya-İsviçre ülkelerinin kil araştırmacıları ve endüstriyel kullanıcılarının birlikteliği ile şekillenmiştir. Topluluk kil mineralojisi araştırmaları ve gelişmelerine yönelik 2 yılda bir kil konferansı düzenlemektedir. Ayrıca kil araştırmalarına yönelik ödüllü yarışmalar düzenlemektedir.


Yayınlanma Tarihi: 30.05.2018
İlgili Birim: Genel MüdürlükEtkinlikler (Tamamı)


Etkinlik bulunamadı

İhale İlanlari (Tamamı)


İhale ilanı bulunamadı

 

İletişim Bilgileri

  • Adres: Üniversiteler Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No:139 06800 Çankaya/ANKARA
  • Telefon: (0312) 201 10 00 Pbx
  • Faks      : (0312) 287 91 88
  • E-posta: mta@mta.gov.tr

              

Arama

Her Hakkı Saklıdır © MTA 2018
Anasayfa - Webmaster    Ziyaretçi Sayımız : 6.454.623

Bilimsel Dokümantasyon ve Tanıtma Dairesi