4 ARALIK DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ

 

Günümüzde Madencilik,  uluslararası stratejik değere sahip olması ve ülkelerin ekonomisine sağladığı katkılar ile önemli bir sektör haline gelmiştir. Türkiye dünyanın önemli maden yataklarına sahip bir Ülke olarak, başta endüstriyel hammaddeler olmak üzere metalik madenler, enerji hammaddeleri ve jeotermal kaynaklar açısından zengindir. Günümüzde dünyada ticareti yapılan 90 çeşit madenden, 77’sinin varlığı ülkemizde saptanmış olup, 60 civarında maden türünden ise üretim yapılmaktadır.

Maden aramacılığı denildiğinde ilk akla gelen MTA Genel Müdürlüğü madencilik sektörünün gelişmesi için her türlü bilgiyi üreten ve alt yapı hizmetleri sunan araştırmacı bir kuruluş olup, Ülkemizin maden ve hammadde kaynaklarını kuruluş kanununa uygun olarak araştırmak ve ülke ekonomisine kazandırmak için 1935’ den bugüne özverili çalışmasına devam etmektedir.

Kurulduğu günden günümüze Ülkemizin değerli madenlerinin ilk keşfini yapan kuruluşumuz, ilk petrolü Raman’da bularak ülke ekonomisine büyük katkı sağlamış,  bunun yanı sıra 1937 yılında Divriği Demir yatağı, 1940 yılında Küre (Kastamonu) bakır yatağı, Keban’da simli kurşun, Ergani’de bakır, Guleman’da krom, Beypazarı’nda trona yatakları gibi birçok değerli madeni bularak pek çok ilki başarmış ve madenciliğin gelişmesine temel oluşturmuştur.

Son dönemlerde de çalışmalarına hız vererek yaptığı kömür araştırmaları neticesinde 8,3 milyar olan Ülkemizin linyit rezervini 9 milyar daha arttırarak, 17.3 milyar tona çıkarmıştır.

Bugüne kadar yaptığı çalışmalarla Madenciliğin gelişmesine ve Ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan Genel Müdürlüğümüz bundan sonra da çalışmalarına artan şevkle ve heyecanla devam ederek Ülkemizin refahına katkılar sağlamaya devam edecektir.

Geçmişi Roma Dönemine kadar uzanan ve her yıl 4 Aralık’ta kutlanan Dünya Madenciler Gününde başta Kuruluşumuz personeli olmak üzere, yerin yüzlerce metre altında yer altı kaynaklarımızı yer üstüne çıkarmak ve Ülke ekonomisine katkıda bulunmak için çalışan tüm Madencilerimizin Madenciler Gününü kutluyor ve bu uğurda hayatlarını kaybeden madenci şehitlerimizi rahmetle anıyorum.

 

Cengiz ERDEM
Genel Müdür

 


Yayınlanma Tarihi: 04.12.2017
İlgili Birim: Genel MüdürlükEtkinlikler (Tamamı)


Etkinlik bulunamadı

 

İletişim Bilgileri

  • Adres: Üniversiteler Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No:139 06800 Çankaya/ANKARA
  • Telefon: (0312) 201 10 00 Pbx
  • Faks      : (0312) 287 91 88
  • E-posta: mta@mta.gov.tr

              

Arama

Her Hakkı Saklıdır © MTA 2018
Anasayfa - Webmaster    Ziyaretçi Sayımız : 4.879.383

Bilimsel Dokümantasyon ve Tanıtma Dairesi