Madencilikte Yeni Dönem

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Berat ALBAYRAK, Enerji ve Maden Politikası kapsamında gerçekleştirilen Madencilik Sektör Toplantısı’nda yaptığı konuşmada;   Bir buçuk yıl önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın tüm kısımlarını elden geçirmeye başladıklarını ve yapısal dönüşümlerin gerekliliğini anladıklarını ve bu süreçte Türkiye'de enerji arz güvenliğiyle ilgili konulara çok fazla mesai harcadıklarını vurgulayarak; "Geçen yıl attığımız adımlarla, sistemin oluşturulması, alt yapının yenilenmesiyle sürecinin yoluna girdiğini" ifade ederek "Biz ham krom,  ham bakır ve ham altın ihraç ediyoruz ancak 10 katına bize geri dönüyor. Bu nedenle, maden sahalarında sektörün ve pazarın katma değerli ürün elde edeceği yeni bir modeli başlatacaklarını bu modelin; yatırımcı dostu, ülkeye, istihdama ve sektörün büyümesine katkıda bulunacağını böylece, ortaya konan katma değerle Türkiye'nin cari açığına ilaç olacak bir süreç olacağını vurguladı.

Sayın Bakanımız,   Türkiye son 10 yılda ortalama 44 milyar dolar enerji ithal ederken maden alanında 10,6 milyar dolar ortalamayla ham ve yarı mamul ithalat gerçekleştirdiğini belirterek, Maden sahalarıyla ilgili oluşturulacak yeni modelin başlatılması sürecinde konunun ciddi bir iyileştirme noktasında halledileceğini,  Maden yönetmeliğinin 30 Eylül'den önce hayata geçirileceğini vurguladı.  MTA'nın yurt dışı düzenlemesinin meclisten geçtiğini böylece üçüncü ülkelerde;  kamu olarak önümüzü açacak modellerle, özel sektörün iş bitiriciliğini kamunun bilgi birikimiyle harmanlanacağını bu konuda da DEİK ile de görüşüldüğünden bahseden Sayın Bakanımız; en kritik ve sıfır toleransla yaklaşacakları konulardan birinin de güvenlik olduğunu vurgulayarak,  "Bir işletmede yapılan hata tüm sektörü etkiliyor. Sektörün belki 10-20 yılını alabiliyor. Türkiye'nin bu kadar süre kaybetme lüksü yok. Bu kadar yer altı kaynağımız var, bununla ilgili tüm bilimsel çalışmalarla birlikte alt yapısal iyileştirme ve geri dönüşümü sağlanacağını ama bu işlemleri babadan kalma metotlarla yapılamayacağını belirtti."

Jeokimya Haritası Yıl Sonunda Bitiyor

Sayın Bakanımız Berat Albayrak, jeofizik ve jeokimya alt yapısıyla ilgili adımlar da attıklarını,  Önümüzdeki yılbaşı itibarı ile Türkiye'nin jeokimya haritasının çıkmış olacağını belirtti. Jeofizik alanında da süreç hızla ilerliyor, hedef 2018'in sonu ama bunu daha hızlı almak için çalışıyoruz dedi.  MTA Oruç Reis’in, çok kapsamlı ve teknik alt yapısı güçlü bir gemi olduğunu belirten Bakanımız, bu geminin tüm özelliklerinin deniz araştırmaları faaliyetlerinde kullanılacağını ifade etti.

TÜVEK (Türkiye Yerbilimleri Veri ve Karot Bilgi Bankası)

Milli Enerji ve Maden Politikası çerçevesinde, en kritik adımlardan birinin, Türkiye Yerbilimleri Veri ve Karot Bilgi Bankası (TÜVEK) arşivleme ve bilgi bankası olduğunu kaydeden Sayın Bakanımız,  bu yapının yasal sürecin hayata geçmesinden sonra fiziki olarak neticelenmesiyle ilgili olarak 21 Temmuz itibarıyla yönetmeliğin de devreye girdiğini söyledi.

UMREK (Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu)

Sayın Bakanımız, Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu'nun (UMREK) ‘in sektöre kazandırılmasının, uzun vadeli yatırımlara finansman sağlanmasıyla ilgili mali çalışmaların en kritik noktalardan biri olduğunu,  Sektörün kurumsallaşması adına attıkları adımların başında gelen UMREK'in, söz verdikleri üzere tamamlanarak hayata geçtiğini ve gelecek süreçte sektöre çok ciddi katkı sağlayacağını belirterek, hedefin Ağustos sonu olduğunu aktardı.


Yayınlanma Tarihi: 31.07.2017
İlgili Birim: Genel MüdürlükEtkinlikler (Tamamı)


Etkinlik bulunamadı

 

İletişim Bilgileri

  • Adres: Üniversiteler Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No:139 06800 Çankaya/ANKARA
  • Telefon: (0312) 201 10 00 Pbx
  • Faks      : (0312) 287 91 88
  • E-posta: mta@mta.gov.tr

              

Arama

Her Hakkı Saklıdır © MTA 2018
Anasayfa - Webmaster    Ziyaretçi Sayımız : 5.687.592

Bilimsel Dokümantasyon ve Tanıtma Dairesi