Milli Enerji ve Maden Politikası Tanıtım Programı

Türkiye’nin “Milli Enerji ve Maden Politikası” tanıtım toplantısı, İstanbul’da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Berat ALBAYRAK tarafından 6 Nisan Perşembe günü çok geniş bir katılımla yapıldı.

İlk defa gerçekleştirilen ve kamu kurumlarının temsilcileri, enerji sektörünün temsilcileri, akademisyen ve medya temsilcilerinin katıldığı bu toplantıda Türkiye’de enerjinin yol haritası açıklandı ve kamuoyuyla paylaşıldı.

Bakan Albayrak, "Milli Enerji ve Maden Politikası" tanıtım toplantısındaki sunumuna, Türkiye'nin son 15 yılda çeşitli alanlarda yaşadığı dönüşümü anlatarak başladı.

Gelecek dönemde de Türkiye'yi bir üst lige taşımak üzere yeni bir strateji için düğmeye bastıklarını belirten Albayrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın koyduğu vizyon çerçevesinde Türkiye'nin dünyanın ilk 10 ekonomisinden biri olması için bu vizyon çerçevesinde hareket edecek bir stratejileri olduğunu aktardı. 

"Bir kuruşu dahi sokağa atma lüksümüz yok"

MİGEM'in sadece izin veren değil, aynı zamanda denetleyen bir kurum olarak iç içe geçen yapısını ikiye ayırdıklarını vurgulayan Albayrak, özellikle madencilik alanındaki eksiklerinin farkında olduklarını vurguladı.

Son olarak Karot Bilgi Bankası'na ilişkin değerlendirmelerde bulunan Albayrak, "Kafamıza estiği gibi madencilikte sondaj yapıyoruz. Bunun arşivi, nerede ne bulunmuş, yok mu? Türkiye haritasındaki tüm sondaj faaliyetlerinin 'veri tabanı' diyebileceğimiz haritayı çıkartarak, herkese açık bir merkezde Türkiye'deki bütün altyapıyı arşivliyoruz. İnşallah bu yıl bunu hayata geçiriyoruz. Madencilikteki altyapı açısından çok önemli bir yere sahip olacak olan raporlama sistemini hayata geçiriyoruz. Çünkü bizim sermaye olarak bir kuruşu dahi sokağa atma lüksümüz yok." diye konuştu.

Albayrak, kaliteli ve kesintisiz enerjiyle daha rekabetçi bir iklimin oluşturulmasından dolayı düşen maliyetlerle halkın daha ucuz enerjiye ulaşmasının önünün açılmasına hizmet edeceklerini kaydetti.

Türkiye'nin, bölgesel enerji ve arz güvenliğine katkıda bulunan ve bölgesel refah ve barışa katkı sağlayan bütün projelerin yanında olduğunu vurgulayan Albayrak, "Bu felsefeyle tüm oyuncu ve paydaşlarla bundan sonra da iş birliklerini güçlendirerek yola devam edeceğiz. Türkiye'nin bir üst lige çıkması, en büyük on ekonomiden biri olması ve birçok alanda olduğu gibi enerji alanında da rekabetçi bir Türkiye oluşturulması için tüm stratejik vizyonların hayata geçirilmesi gerekli. Bunun için bağımsız enerjiye, güçlü ve büyük Türkiye'ye 'Evet' diyoruz. Biz yeni başladık. İstanbul'un enerjisiyle birlikte, yeni, büyük ve güçlü Türkiye vizyonuna sizlerden alacağımız enerjiyle de inşallah adım atalım istedik. Bu anlamda tüm paydaşlardan katkı, destek ve paylaşım açısından her türlü yoruma açığız. İnşallah herşey Türkiye'miz için hayırlı ve güzel olur." ifadelerini kullandı.

 

"Yerin Altında ve Üstünde Ne Var Öğreneceğiz"

Arz güvenliğinin maden politikası tarafının Türkiye'nin en bakir alanı olduğunu vurgulayan Albayrak, "Madencilik alanı önü gelişmeye en açık alanımız. Bununla ilgili çalışmalarımızı yürütmemiz gerek. Bu politikamızda da 4 ana unsurumuz mevcut. Bunla, yerli kömü, kıymetli madenler, nadir bulunan elementler ve stratejik madenler. Bunların bulunup geliştirilmesi ile ilgili bir süreç başlatıyoruz. Türkiye olarak toprağımızın altında üstünde ne var öğreneceğiz, bu süreci özellikle kamu-özel modeliyle yürüteceğiz. Özel sektörün önünü açmamız lazım. Bunun önemli noktalarından biri olarak, geçen sene TBMM'den geçirdiğimiz MTA üzerinden yurt dışında arama düzenlemesi ile birlikte yeni adımlar atacağız.MTA-özel işbirliği ile dünyanın madencilik alanındaki kritik ülkeleriyle ilişki içerisinde olarak sektörümüzün önünü açacağız, ortaklıklar kuracağız. Böylece bölgesel aramacılık faaliyetleri noktasında bir süreci başlatacağız" dedi.

 

Sondaj Çalışmaları

Albayrak MTA ile ilgili şunları kaydetti:" 2002 yılında, yılda 32 bin metre sondaj yapan bir MTA vardı. Bugün ise bu rakamı 300 bin metreye çıkardık. Ancak bizim vizyonumuzda büyük ve güçlü Türkiye için bu da yetmez. 2017 hedefi için ise 1 milyon metre hedefi koyduk. Bütün süreci başlattık, inşallah bitireceğiz. Dahası takip eden iki yıl içerisinde 2 milyon ve 3 milyona çıkarılması için gerekli çalışmaları yaptık. Kıta Avrupa'sının 30-40 yıl önce topraklarını tamamıyla keşfettiği bir ortamda biz bugün yüzde 30'lardayız. Hedef 2020'lerin Türkiye'sinde bunu tamamıyla bitirmek. Arama faaliyetleri ile ortaya koyduğunuzda bugün sahip olduğunuzu  düşündüğünüz kaynaklardan çok daha büyük rezervlere kavuşacaksınız. Çok büyük bir potansiyel var. Kamu ve özel sektörle birlikte madencilikte çok ileri bir noktada olan Kanada ve Avustralya'ya erişmek için 6 milyon metre hedefini kısa sürede hayata geçireceğiz. Madencilik Türkiye'yi katma değer noktasında çok ileri taşıyacak."

 

Jeofizik ve jeokimya haritaları yolda

Albayrak, Türkiye'nin jeofizik ve jeokimya haritalarının önemine de değinerek şöyle devam etti:

"Türkiye haritasındaki tüm sondaj faaliyetlerinin 'veri tabanı' diyebileceğimiz haritayı çıkartarak, herkese açık bir merkezde Türkiye'deki bütün altyapıyı arşivliyoruz. İnşallah bu sene bunu hayata geçiriyoruz. Türkiye jeofizik haritasını 2018'de tamamlayacak. Tüm Türkiye coğrafyasını, bitki örtüsünden topografik yapısına kadar röntgenini çekip madencilikte sahip olunan kaynakları göreceğiz."

Jeokimya haritası için de 50 binden fazla örnek alındığını ifade eden Albayrak, "Numunelerin sonuçları çok iyi geldi. Harika sonuçlar var. Türkiye'nin taşı da toprağı da altın inşallah." dedi. 

 

Denizde Yapılacak Çalışmalar

Türkiye için stratejik arz güvenliği konusunda somut adımlar attıklarını belirten Albayrak, "Türkiye'de yeni bir süreci başlatıyoruz. Bu ay itibarı ile faaliyete başlayan Oruç Reis adlı sismik arama gemimizle üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olarak denizleri çok aktif kullanarak, bir gemimiz Akdeniz'de, bir gemimiz Karadeniz'de sadece iki boyutlu değil üç boyutlu sismik aramayla hiç durmadan aramalarını yapacak.

Tarihimizde ilk defa bu yıl yeni alımını gerçekleştireceğimiz arama sondaj gemisiyle de her yıl Karadeniz'de iki, Akdeniz'de iki olmak üzere denizlerimizde aktif sondaj faaliyetlerinde bulunacağız. Bütçesi, planlaması, her şey hazır. Ne kadar ararsanız o kadar bulursunuz. Artık bölgemizde deniz sondajında da çok daha aktif olacağız."


Yayınlanma Tarihi: 17.04.2017
İlgili Birim: Genel MüdürlükEtkinlikler (Tamamı)


Etkinlik bulunamadı

İhale İlanlari (Tamamı)


İhale ilanı bulunamadı

 

İletişim Bilgileri

  • Adres: Üniversiteler Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No:139 06800 Çankaya/ANKARA
  • Telefon: (0312) 201 10 00 Pbx
  • Faks      : (0312) 287 91 88
  • E-posta: mta@mta.gov.tr

              

Arama

Her Hakkı Saklıdır © MTA 2018
Anasayfa - Webmaster    Ziyaretçi Sayımız : 4.191.274

Bilimsel Dokümantasyon ve Tanıtma Dairesi