Deniz Araştırmalarının Bilimsel ve Ekonomik Açıdan Değerlendirilmesi Konulu Çalıştay Genel Müdürlüğümüzde Yapıldı

Ülkemizdeki deniz araştırma faaliyetlerinin durumu ve önemi hakkında toplumsal farkındalığın oluşturulması, araştırmacılar arasında gerekli iletişimin sağlanması,  mevcut bilginin bütünleştirilmesi, ileriye yönelik hedeflerdeki önceliklerin belirlenmesi ve sorunlara ortak çözüm aranması amacıyla Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünce 26-27 Ekim 2016 tarihlerinde Deniz Araştırmalarının Bilimsel ve Ekonomik Açıdan Değerlendirilmesi konulu bir çalıştay gerçekleştirilmiştir.

Çalıştay sonuç bildirgesine ulaşmak için tıklayınız.

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürü Sayın Cengiz ERDEM tarafından yapılan açılış konuşmasında; MTA’nın yakın gelecekte hizmete girmesi öngörülen yeni ve tam donanımlı araştırma gemisiyle Ülkemiz deniz yetki alanları öncelikli olmak üzere tüm denizlerde gerçekleştireceği faaliyetler ile denizlerle kaplı yerkabuğu alanlarının jeolojik yapısının araştırılmasını ve buna bağlı olarak potansiyel doğal kaynakların aranmasını hedeflediği ifade edilmiş ve bu sayede elde edilecek her türlü bilginin ülkemizin bu alanlara yönelik stratejilerinin belirlenmesi açısından haiz olduğu önem vurgulanmıştır.

Çalıştay süresince çağrılı konuşmacı olarak davet edilenler ve sunumları :

konulu sunumlarının yanı sıra Boğaziçi Üniversitesi’nden Sayın Dr. Doğan KALAFAT ile Prof. Dr. Emre OTAY gündem dışı sunumlarıyla  ile çalıştaya katkı yapmışlardır.

 Çalıştayın ikinci günü öğlen sonra Maden Tetkik ve Arama Genel Müdür Yardımcısı Sayın Hayrullah DAĞISTAN başkanlığında ve başta çağrılı konuşmacılar olmak üzere çeşitli kurum/kuruluş ve üniversitelerin temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen kapalı oturumda MTA’nın yeni araştırma gemisi ile yürütülecek deniz araştırma faaliyetlerinin kapsamı, öncelikleri ve buna yönelik etkin ve verimli bir koordinasyonun sağlanması hakkında görüş alış verişinde bulunulmuş ve bu doğrultuda bir yol haritası belirlenmiştir.


İlgili Fotoğraflar:


 

Yayınlanma Tarihi: 02.11.2016
İlgili Birim: Deniz Araştırmaları Dairesi BaşkanlığıEtkinlikler (Tamamı)


Etkinlik bulunamadı

İhale İlanlari (Tamamı)


İhale ilanı bulunamadı

 

İletişim Bilgileri

  • Adres: Üniversiteler Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No:139 06800 Çankaya/ANKARA
  • Telefon: (0312) 201 10 00 Pbx
  • Faks      : (0312) 287 91 88
  • E-posta: mta@mta.gov.tr

              

Arama

Her Hakkı Saklıdır © MTA 2018
Anasayfa - Webmaster    Ziyaretçi Sayımız : 5.436.513

Bilimsel Dokümantasyon ve Tanıtma Dairesi