Untitled Document

ICP Analiz Laboratuvarları

Laboratuvarlarda numuneler önce yapılacak analiz için uygun olan metotla [kral suyu yöntemi, üçlü asit yöntemi, eritiş yöntemi, TS ISO 14869-1, TS ISO 14869-2 vb.) çözüldükten sonra ICP-OES veya ICP-MS cihazları ile analiz edilmektedir.


  Agilent ICP-OES 725


  Indüktif Eşleşmiş Plazma-Optik Emisyon Spektrometresi, elektromanyetik indüksiyonla 10.000 K sıcaklığa ulaştırılan argon plazması tarafından numunenin uyarılmasını ve uyarılan elementlerin yaydıkları spesifik dalga boylarına göre belirlenmesini içeren bir analitik tekniktir.  Plazma, elektromanyetik olarak argon gazının indüksiyon sarımlarında bir radyo frekans (RF) jeneratörü ile uyarılmasıyla elde edilir. ICP-OES ile metal, sediman, toprak kayaç, endüstriyel atık, anot çamuru, alüminyum ve magnezyum anot, kömür külü, cevher ve ön işlemden geçirilmiş zenginleşme ürünlerinde birçok elementin analizi yapılmaktadır.


  Thermo XSERIES II ICP-MS


  ICP-MS, İndüktif Eşleşmiş Plazma (ICP) ve Kütle Spektrometresinin (MS) bileşiminden oluşan bir analitik tekniktir. Numunedeki elementler ICP’de iyonlaştırıldıktan sonra MS’e gönderilir ve burada kütle/yük (m/z) oranlarına göre ayrılıp ölçülür. Uygun kütle aralığıyla çözeltide eser element tayinine uygundur ve hızlıdır. Birçok element için gözlenebilme sınırı ppb seviyesinin altındadır.

   

İletişim Bilgileri

 • Adres: Üniversiteler Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No:139 06800 Çankaya/ANKARA
 • Telefon: (0312) 201 10 00 Pbx
 • Faks      : (0312) 287 91 88
 • E-posta: mta@mta.gov.tr

              

Arama

Her Hakkı Saklıdır © MTA 2018
Anasayfa - Webmaster    Ziyaretçi Sayımız : 7.544.474

Bilimsel Dokümantasyon ve Tanıtma Dairesi