MTA Genel Müdürlüğü ile Rusya Bilimler Akademisi Kola Bilim Merkezi Jeoloji Enstitüsü arasında 15 Temmuz 2015'de Proje Anlaşması imzalandı

Genel Müdürümüz Sayın Yusuf Ziya COŞAR, Genel Müdür Yardımcımız Kerim Tuncer SARIKAVAK, Jeoloji Mühendisi Doç. Dr. Ender SARIFAKIOĞLU ve Kimyager Dr. Seher KARABIÇAK’ tan oluşan heyetimiz tarafından Rusya’nın Apatity şehrine 12-16 Temmuz 2015 tarihleri arasında teknik bir ziyaret gerçekleştirilmiştir.

Söz konusu ziyaret sırasında, Genel Müdürlüğümüz ile Rusya Federasyonu Rusya Bilimler Akademisi Kola Bilim Merkezi Jeoloji Enstitüsü (GI KSC RAS) arasında ortak yürütülecek olan ‘‘Kuzeybatı Türkiye’de ve Baltık Kalkanı’nda metaultramafik-mafik kayaların petrolojisi, jeokronolojisi, magmatik gelişimi ve cevher mineralizasyonu’’ isimli proje protokolü 15 Temmuz 2015 tarihinde imzalanmıştır.

Anılan proje ile; ülkemizin önemli kenet kuşaklarından biri olan İzmir – Ankara –Erzincan Kenet Zonu’nun (İAEKZ) kuzeyinde ve Karadeniz’in güneyinde kalan Pontidlerin özellikle batı ve orta kesimlerinde yaşı bilinmeyen metaultramafik – mafik kaya dilimlerine ait kayaçlar ile Rusya’daki Kola Yarımadası’ndaki Imandra – Varguza kuşağında yüzeyleyen kayaçlar 1/25.000 ölçeğinde detaylı olarak haritalanması, jeokronolojik yöntemlerle yaşlandırılması ve elde edilen sonuçlar doğrultusunda bu kuşakların korelasyonunun yapılması hedeflenmektedir.

İletişim Bilgileri

  • Adres: Üniversiteler Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No:139 06800 Çankaya/ANKARA
  • Telefon: (0312) 201 10 00 Pbx
  • Faks      : (0312) 287 91 88
  • E-posta: mta@mta.gov.tr

              

Arama

Her Hakkı Saklıdır © MTA 2018
Anasayfa - Webmaster    Ziyaretçi Sayımız : 5.431.036

Bilimsel Dokümantasyon ve Tanıtma Dairesi