MTA - Nijer

Nijer Cumhuriyeti Enerji ve Madencilik Bakanlığına bağlı Jeoloji ve Maden Araştırma Merkezi (CRGM) ile Genel Müdürlüğümüz arasında yerbilimleri alanında 11 Mart 2014 tarihinde imzalanan Mutabakat Zaptı kapsamında, Nijer tarafının uygulamalı eğitim programları yoluyla altyapısının desteklenmesi amaçlanmıştır.

Bu çerçevede Nijer Cumhuriyeti Enerji ve Madencilik Bakanlığına bağlı kuruluşlardan gelen 10 katılımcıya, 01-12 Haziran 2015 tarihleri arasında Genel Müdürlüğümüz ve Maden İşleri Genel Müdürlüğü ve Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA)’nın işbirliğiyle, madenlerin aranmasına ve yasal düzenlemelere ilişkin bir eğitim programı düzenlenmiştir. Söz konusu eğitimin ilk bölümü (1 hafta) Genel Müdürlüğümüz tarafından gerçekleştirilmiş olup, katılımcılara “Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri”, “Maden Kaynaklarının Aranması”, “Maden Aramalarında Jeofizik Yöntemler” ve “Hidrojeoloji Kavramları ve Uygulamaları” konularında dersler verilmiştir. Ayrıca program çerçevesinde, katılımcılar kurumumuz laboratuvarlarını inceleme imkanına da sahip olmuşlardır.

Finansmanı Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından karşılanan programın, Genel Müdürlüğümüzdeki bölümü tamamlandıktan sonra, kursiyerlere katılım belgeleri Genel Müdür Yardımcımız Kerim Tuncer SARIKAVAK tarafından verilmiştir.

İletişim Bilgileri

  • Adres: Üniversiteler Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No:139 06800 Çankaya/ANKARA
  • Telefon: (0312) 201 10 00 Pbx
  • Faks      : (0312) 287 91 88
  • E-posta: mta@mta.gov.tr

              

Arama

Her Hakkı Saklıdır © MTA 2018
Anasayfa - Webmaster    Ziyaretçi Sayımız : 4.879.613

Bilimsel Dokümantasyon ve Tanıtma Dairesi