MTA-JICA İşbirliği

GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZÜN JICA İLE OLAN FAALİYETLERİ

Genel Müdürlüğümüzün Japonya, özellikle de Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ile ilişkileri uzun yıllara dayanmaktadır.1968 yılından başlayarak Doğu Karadeniz’de Türk-Japon ortak maden arama projeleri gerçekleştirilmiş ve yapılan ortak projelerle önemli sonuçlar elde edilmiştir. 1985-1987 yılları arasında JICA ile Genel Müdürlüğümüzün tarafından Dikili-Bergama Jeotermal Enerji Arama Projesi gerçekleştirilmiştir. Japonya’da düzenlenen eğitim programlarına 1970’lerden itibaren yüzden fazla uzman katılmış ve mesleki donanımlarını artırdıkları gibi, karşılıklı olarak bilgi ve deneyimlerini paylaşmışlardır.

Genel Müdürlüğümüzün JICA ile ortaklaşa olarak gerçekleştirdiği 3. Ülke Eğitim Programı ilk olarak 1997 yılında başlamıştır. Japon hükümeti tarafından finanse edilen ve gelişmekte olan bir ülkede oluşturulmuş kapasitenin, bölgedeki diğer gelişmekte olan ülkelerle paylaşılması esasına dayanan bu eğitim programı, Türkiye’de ilk olarak Genel Müdürlüğümüzde uygulamaya konulmuş, daha sonra göstermiş olduğu başarı dolayısı ile diğer kamu kurumlarında da uygulanmaya başlamıştır.

1997-2005 yılları arasında gerçekleştirilen “Yeraltı Kaynaklarının Aranması ve Değerlendirilmesi” konulu eğitim programına toplam 15 ülke iştirak etmiştir. Bu ülkeler Azerbaycan, Bosna-Hersek, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan, Türkmenistan, Gürcistan, Moldova, Suriye Ukrayna, Afganistan, Irak ve Filistin ve Pakistan olmuştur. 2006-2008 yılları arasında gerçekleştirilen Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemi kullanarak madenlerin aranması, doğal afetlerin tespiti ve çevre konularının değerlendirildiği eğitim programlarına ise gelişmekte olan on beş ülkeden katılım olmuştur.

Tek bir ülkeye dönük olarak gerçekleştirilen 3. Ülke Eğitim Programı ise ilk olarak 2006 yılında Filistin’e yönelik olarak düzenlenmiş ve üç yıl sürmüştür. Program Orman Genel Müdürlüğü ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün teknik katkılarıyla gerçekleştirilmiştir. Aynı kapsamda 2010-2013 yılları arasında Irak’a yönelik olarak gerçekleştirilen “ Uzaktan Algılama ve Coğrafik Bilgi Sistemleri Kapasite Geliştirme Programı” Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin teknik katkıları ile gerçekleştirilmiştir.

1997-2013 yılları arasında gerçekleştirilen “3. Ülke Eğitim Programı” na toplam 359 kişi katılmıştır. Programların finansmanı JICA tarafından karşılanmıştır.

Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ile Genel Müdürlüğümüz arasında, JICA Üçüncü Ülke Eğitim Programı (TCTP) kapsamında Balkan Ülkelerine Yönelik Maden Kaynaklarının Aranması ve Değerlendirilmesiüzerine "Yeraltı Kaynaklarının Aranması ve Değerlendirilmesi" konulu eğitim programı, Arnavutluk ve Kosova’dan 7 katılımcı ile 9-20 Kasım 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Programın sonuncusu ise 14-25 Kasım 2016 tarihleri arasında MTA ve JICA ‘nın işbirliği ile Genel Müdürlüğümüzde gerçekleştirilmiş olup programa; Bosna Hersek’ten 5, Arnavutluk’tan 6 ve Kosova’dan 1 kişi olmak üzere toplam 12 katılımcı iştirak etmiştir. Söz konusu eğitim programının Japonya ile olan teknik işbirliğimizi geliştirmesinin yanı sıra, komşu Balkan ülkelerinin maden aramacılığı sektörüne de katkı sağlaması beklenmektedir.

 

İletişim Bilgileri

  • Adres: Çukurambar Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No: 33/A 06800 Çankaya/ANKARA
  • Telefon: (0312) 201 10 00 Pbx
  • Faks      : (0312) 287 91 88
  • E-posta: mta@mta.gov.tr

              

Arama

Her Hakkı Saklıdır © MTA 2020
Anasayfa - Webmaster    Ziyaretçi Sayımız : 11.819.011

Bilimsel Dokümantasyon ve Tanıtma Dairesi