MTA ORUÇ REİS Araştırma Gemisi

Ülkemizin çağa uygun bir araştırma gemisi ihtiyacına binaen MTA Genel Müdürlüğü’nce temin edilmesi öngörülen tam donanımlı ulusal bir sismik araştırma gemisinin tedarik edilmesi amacıyla ilgili kurum ve kuruluşlar koordinasyonunda MTA ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı işbirliğinde 2008 yılında başlayan çalışmalar tamamlanarak “MTA ORUÇ REİS Araştırma Gemisi”nin yapılması kararlaştırılmıştır.

Türkiye'nin yeni araştırma gemisi, modern sevk ve manevra sistemleriyle birlikte, jeofizik (2B/3B derin sismik, gravite, manyetik) sistemler ve deniz tabanı ayrıntılı görüntüleme/haritalama sistemleri, uzaktan kumandalı sualtı aracı (ROV) yanı sıra, su kolonu ve deniz tabanından jeolojik örnekleme yapabilecek ekipmanla donatılacak olup, alınan verilerin işlemesi, analizi ve değerlendirmesine yönelik jeoloji, jeofizik, hidrografi, oşinografi ve biyoloji araştırma laboratuarları yer alacaktır. Gemide ayrıca uluslararası standartlarda bir helikopter pisti bulunacaktır.

MTA ORUÇ REİS Araştırma Gemisinin inşası Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile İstanbul Denizcilik Gemi İnşa San. ve Tic. A.Ş. arasında 24.04.2012 tarihinde imzalanan “Sismik Araştırma Gemisi Tedarik Sözleşmesi” kapsamında, Tuzla (İstanbul)’da devam etmektedir. Başta 2B/3B derin sismik ve uzaktan kumandalı sualtı aracı (ROV) olmak üzere modern araştırma ekipmanı ile donatılmış halde teslim edilecek olan MTA ORUÇ REİS Araştırma Gemisi 28 Mart 2015 tarihinde törenle denize indirilmiş olup donatım ve test-kabul faaliyetlerinin tamamlanmasına müteakip 2017 yılı içerisinde hizmete girmesi beklenmektedir.MTA ORUÇ REİS Araştırma Gemisinin Özellikleri

MTA ORUÇ REİS Araştırma Gemisinin özelliklerini pdf olarak görüntülemek için tıklayınız...

İletişim Bilgileri

  • Adres: Üniversiteler Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No:139 06800 Çankaya/ANKARA
  • Telefon: (0312) 201 10 00 Pbx
  • Faks      : (0312) 287 91 88
  • E-posta: mta@mta.gov.tr

              

Arama

Her Hakkı Saklıdır © MTA 2016
Anasayfa - Webmaster   Ziyaretçi Sayımız : 1.430.439

Bilimsel Dokümantasyon ve Tanıtma Dairesi