Başlıksız Belge
Hedef Enerji İhraç Eden Ülke OlmakGenel Müdürümüz Sayın Cengiz ERDEM in açılış konuşması ile başlayan MTA Bilimsel Etkinlikler Haftası 06-10 Mart 2017 tarihlerinde gerçekleştirildi.E-Ticaret Portalı Üzerinden Satışı Yapılan Derleme Raporlarında İndirimMTA Genel Müdürlüğü bünyesinde Türkiye Yerbilimleri Veri ve Karot Bilgi Bankası kurulacak.E-Ticaret Portalımızda 1/25.000 ve 1/100.000 Ölçekli Jeoloji Haritalarının Satışına BaşlanmıştırEIF 2016 9. Uluslararası Enerji Kongresi ve FuarıMTA Tabiat Tarihi Müzesi fotoğraflarından oluşan sergimiz 22-31 Ekim 2016 tarihleri arasında Ankara Kızılay Metro Sanat Galerisinde gerçekleştirildi.MTA ŞEHİDİNİ UĞURLADIYetkilendirilmiş Tüzel Kişilerde İstihdam Edilmiş Personelin Eğitimi BaşladıEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Berat ALBAYRAK Kurumumuzu ziyaret etmişlerdir.

Güncel Haberler, Duyurular, İhale İlanları

Hizmetlerimiz

Madenler ve Türkiye'de Madencilik

MTA Oruç Reis

Araştırma Gruplarımız

Tabiat Tarihi Müzesi

HİZMETLERİMİZ

Maden Analizleri ve Teknolojik Testler

Bilgili, deneyimli personelimizle Akredite Laboratuvarlarımızda modern cihazlar ile maden analizleri ve teknolojik testler alanında ülkemize ve madencilik sektörüne hizmet vermekteyiz.

ANALİZ VE TESTLER

Etüt

Metalik maden, petrol, doğalgaz, kömür, jeotermal enerji aramaları, arkeoloji, jeolojik ve tektonik yapıların araştırılması ve bulunması, zemin etütleri, tabakaların kalınlık, eğim ve doğrultuları, akışkan hareketleri vb.

ETüT

Sondaj

Kurumumuz, ülkemizde jeotermal sondaj çalışmaları yapan ilk kurum olma özelliğinin yanında; maden aramacılığı konusunda da hakem konumundadır. MTA bugün de yurdumuzun en büyük maden ve termal sular araştıran sondajcı kuruluşudur.

SONDAJ

Rapor, Yayın ve Harita

Yer bilimleri ve madencilik konularında tüm araştırmacılara yardımcı olmak amacıyla gerekli bilgi ve belge, yurt içi ve yurt dışından kitap, süreli yayın, tez, harita vb. dokümanlar. Yaklaşık 48.000 kitap ve süreli yayın sayısı 2.321 başlıkta yaklaşık 200.000 adettir.

RAPOR YAYIN VE HARİTA

MADENLER VE TÜRKİYEDE MADENCİLİK

Yer altında bulunup çıkartılan katı,sıvı ve gaz halindeki her türlü maddeye maden denir. Madenler, doğada ender olarak saf halde bulunur. Yer altında "filiz" adı verilen bileşimler halinde çıkarılan ham madenler, işlenerek ve yabancı maddelerden ayıklanarak (rafine edilerek) saf metal haline getirildikten sonra kullanıma sunulur. Maden filizleri, tabakalar arasında "damarlar" yada "yataklar" halinde bulunur.

Türkiye'nin ilk yerli sismik araştırma gemisi 'MTA Oruç Reis'

Yaklaşık 2 yıl önce İstanbul Denizcilik'te yapımına başlanan ve 100 milyon euroya mal olan MTA Oruç Reis'in yapımında bin işçi görev yaptı.

Türkiye'nin yeni araştırma gemisi, modern sevk ve manevra sistemleriyle birlikte, jeofizik (2B/3B derin sismik, gravite, manyetik) sistemler ve deniz tabanı ayrıntılı görüntüleme/haritalama sistemleri, uzaktan kumandalı robot aracın (ROV) yanı sıra, su kolonu ve deniz tabanından jeolojik örnekleme yapabilecek ekipmanla donatılacak olup, alınan verilerin işlemesi, analizi ve değerlendirmesine yönelik jeoloji, jeofizik, hidrografi, oşinografi ve biyoloji araştırma laboratuarları yer alacaktır. Gemide ayrıca uluslararası standartlarda bir helikopter pisti bulunacaktır.

 
 
 

ARAŞTIRMA GRUPLARIMIZ

MTA Tabiat Tarihi Müzesi

Ülkemizde 20. yüzyıla kadar kendi sahip olduğu değerleri halka tanıtan bir "Doğa Tarihi Müzesi" oluşturulamamıştır. Yerbilimleriyle ilgili birçok ilke imza atan MTA, ülkemizdeki bu eksikliğin giderilmesine yönelik olarak 1960'lı yıllarda bilim, eğitim ve kültür alanında toplumu bilinçlendirmek amacıyla Tabiat Tarihi Müzesi'nin kurulması için ilk adımları atmıştır.

Müzemizi ve Enerji Parkını ziyaret etmek isteyen gruplar aşağıdaki bağlantılardan randevu alarak ziyaret edebilirler.

Tabiat Tarihi Müzesi Randevu
Enerji Parkı Randevu

İletişim Bilgileri

  • Adres: Üniversiteler Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No:139 06800 Çankaya/ANKARA
  • Telefon: (0312) 201 10 00 Pbx
  • Faks      : (0312) 287 91 88
  • E-posta: mta@mta.gov.tr

              

Arama

Her Hakkı Saklıdır © MTA 2016
Anasayfa - Webmaster   Ziyaretçi Sayımız : 760.189

Bilimsel Dokümantasyon ve Tanıtma Dairesi