Madenler

Bölgemizde Madenler ve Mineraller

Metalik Madenler

kurşun

Kurşun-Çinko (Pb-Zn)

Biga Yarımadası Türkiye'nin en önemli kurşun-çinko provenslerinden birisidir. Türkiye Pb-Zn rezervlerinin çok önemli bir kısmı Kuzeybatı Anadolu Bölgesinde bulunmaktadır. Balya Pb-Zn madeni antik çağlardan 1930 lu yıllara kadar yoğun şekilde işletildiği halde hala madenin derin kısımları işletilebilir durumda  %4,49Pb, %7,61 Zn tenörlü ,15.726.580 ton rezerv MTA tarafından 1970'li yıllarda tesbit edilmiştir. Ayrıca Çanakkale-Bayramiç-Lapseki ,Yenice-Kaklım ve Balıkesir-Dursunbey civarında  birçok  kurşun, çinko cevherleşmeleri bulunmakta olup Dursunbey-Kulat Çiftliği, Lapseki-Umurbey, Koru ve Yenice-Arapuçandere , Kalkım-Handeresi Pb-Zn yatakları günümüzde yoğun şekilde  işletilmektedir.

demir

Demir (Fe)

Bölgemiz sınırları içerisinde birçok demir zuhuru bilinmekle beraber işletilen demir madenleri; Balıkesir-Şamlı, Havran-Eğmir,  Ayvalık-Ayazmant ve Kütahya-Emet yataklarıdır. Bu yataklarda toplam 54.000.000 ton muhtemel rezerv tespit edilmiştir.

altın

Altın (Au)

Bölgemizdeki önemli altın cevherleşmeleri olan Ayvalık-Bağyüzü, Balıkesir-Havran-Küçükdere, Kubaşlar, Kepsut-Beyköy, Bilecik-Söğüt-Korudanlık, Çanakkale Kartaldağ (Truva altınlarının çıkarıldığı yer olarak düşünülüyor), Çanakkale-Madendağ, Lapseki-Adatepe  altın yataklarında eski madencilik izleri görülmektedir. Havran-Küçükdere altın yatağı Bölgemizde günümüzde işletilen tek yatak olup buradan çıkarılan maden Bergama-Ovacık tesislerinde zenginleştirilmektedir.

gümüş

Gümüş (Ag)

Türkiye'nin tek işletilen gümüş yatağı Kütahya-Gümüşköy Bölgemiz sınırları içerisindedir.  Yatakta 180  g/t Ag tenörlü 20 milyon ton rezerv bulunmaktadır. Ayrıca Bigadiç-Davutlar'da  300-350gr/ton tenörlü bazı gümüş cevherleşmeleri tesbit edilmiştir.

antimuan

Antimuan (Sb)

Bölge sınırları içerisinde önemli Antimuan yatakları; İvrindi-Taşdibi, Büyük Yenice, Küçük Yenice, Susurluk-Ayrıklı dere , Kütahya-Simav-Dağardı ve Bilecik-Söğüt-Dudaş. Türkiye'nin toplam antimuan rezervinin büyük bir kısmı bu yataklarda bulunmaktadır.

manganez

Manganez (Mn)

Bölgemizdeki önemli maden yataklarından biri olan  Kepsut-Mezitler mangenez sahası 692.213 ton muhtemel rezerve sahiptir. Ayrıca Kütahya-Altıntaş, Emet, Tavşanlı, Simav civarlarında değişik özelliklerde mangenez cevherleşmeleri mevcuttur.

krom

Krom (Cr)

Türkiye'nin önemli Cr bölgelerinden Bursa-Harmancık'a komşu olan Balıkesir-Dursunbey, Kütahya Merkez, Domaniç, Emet, Simav  yörelerinde çok sayıda krom cevherleşmesi bilinmekte olup bunların bazıları zaman zaman işletilmektedir.

bakır

Bakır (Cu)

Damar veya skarn tipi birçok Pb-Zn-Cu cevherleşmesinden başka Bölgemizde granitik kayaçlarla birlikte bazı Cu-Mo cevherleşmeleri bulunmaktadır. Son yıllarda MTA tarafından yoğun olarak çalışılan Havran-Tepeoba sahasında Türkiye'nin bir yıllık bakır tüketimine yaklaşık eşit büyüklükte 20 milyon ton rezervli % 1 bakır eş değeri tenörlü bir Cu-Mo yatağı tespit edilmiştir. Ayrıca Çanakkale-Bayramiç , Lapseki ,Yenice , Kütahya- Domaniç yörelerinde de bakır , molibden ,  cevherleşmeleri mevcuttur.

Her Hakkı Saklıdır © MTA 2016
Tasarım: BDT Dairesi